Araba satın alma sebebi ile araç kredisine başvuranlar için bankaların bazı araç kredisi şartları vardır. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu şartların içerisinde satın alacağınız aracın trafik sigortası olması da vardır. Trafik sigortası günümüzde trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir uygulamadır. Trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Bu yüzden zorunlu trafik sigortası araç kredilerinde zorunlu kılınmıştır.

Bankalar trafik sigortasını araç kredisi için zorunlu kılıyor. Araç kredisi kullanacağınız zaman bankalar trafik sigortası içinde olacak şekilde de ödeme planları sunabiliyorlar. Eğer aracın zorunlu trafik sigortası yok ise bankanızın sunduğu imkandan faydalanmanız sizin yararınıza olabilir.

Araç Kredisi Şartları

Araç kredisi kullanmak isteyen kişiler için bazı bankaların zorunlu trafik sigortası şartı olduğu gibi başka şartları da bulunmaktadır. 18 yaşını doldurmuş olmak en önemli araç kredisi şartları biridir. Sonrasında düzenli aylık gelirinizin olması ve kredi notunuzun geçerli seviyede olması vardır. Kredi notu bankalar ile olan ilişkinizi yansıtan bir puanlama sistemidir. Borcunuza sadık olmanıza göre yükselen bu not bankacılık işlemlerinizde önemli bir rol almaktadır. Bu yüzden kredi notunuzun etkileneceği durumlardan sakınmanız gerekmektedir. Kredi notu düşük olan herhangi biri gelir düzeyi ne kadar yüksek olursa olsun bankalardan kredi kullanamaz. Sıfır araçlarda nihai fatura ibrazı önemli iken 2. el araçlarda ise motorlu araç tescil ve trafik belgesi ibrazı şarttır.

En Uygun Araç Kredisi

Araç kredisi kullanacak olan kişiler özellikle hangi bankadan kredi kullanacakları konusunda oldukça tereddüt duyarlar. Araç kredisi kullanacağınız bankayı seçerken araç kredisi şartları incelenmelidir. Her bankanın araç kredisi masrafları ve faiz oranları farklıdır. Bu yüzden krediyi çekmeden önce bankaların oranlarının karşılaştırılması kişilerin karına olacaktır. Ne kadar düşük faizli kredi kullanılır ise aracınız size o kadar uyguna gelecektir. Faiz ve masraf ödemek istemeyen ve araç sahibi olmak isteyen kişiler için ise bankalar dışında bir hizmet daha mevcut. Katılımevim sayesinde sadece katılım payı ödeyerek düşük maliyetle araç sahibi olabilirsiniz.