Kamu kurumu olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kiradan kurtulmak isteyen dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için Türkiye’nin birçok ilinde konut projeleri yapıp düşük taksitlerle satmaktadır.Taksitle ev alma hayali kuran ama bütçesine uygun taksitle ev alamayan kişiler için TOKİ projeleri fırsat sunmaktadır. Çoğu yerde kira tutarından bile düşük taksit ödemeleri ile birçok aile TOKİ konut projelerinde kredisiz ev sahibi olmaktadır. Devlet güvencesinde ve devlet destekli olan TOKİ’nin konut projeleri ile ev sahibi olmayı düşünen vatandaşların dolandırılma riskleri de olmadan senetle ev sahibi olma fırsatını yakalarlar. Zorlanmadan ev sahibi olmak isteyenler açısından Toki’den nasıl konut alınır? Sorusunun yanıtı hayati derecede önem arz etmektedir.

TOKİ Konut Projelerinde Peşinat Var mı?

Düşük taksitlerle ev sahibi olmak isteyen kişiler devlet güvencesi ile TOKİ konut projeleri sayesinde ev sahibi olabilmektedir. Sosyal devlet olabilmenin gerekliliklerinden biri olarak vatandaşını ev sahibi yapmak düşüncesi ile yapılan TOKİ projeleri kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin il tercihi olmuştur. TOKİ konut projelerinde peşinatlı ve peşinatsız ev alma seçenekleri bulunmaktadır.

Taksitle ev al düşüncesiyle hareket eden kişiler TOKİ’nin kendisine uygun olan ev alma ve ödeme seçeneklerinden bütçesine uygun olanını seçip evinin sahibi olur. Kendi evinde huzurlu ve mutlu olarak yaşar. Peşinat ödenen TOKİ projelerinde de ödenen peşinatlar düşük meblağda peşinatlar olup ev almak isteyen kişiyi maddi olarak zorlamayacak tutarlardır.

TOKİ Projeleri Dışında Ev Finansman Seçenekleri

Farklı sebeplerle TOKİ projelerinde ev sahibi olamayan kişiler için finansman kuruluşlarının katılım modelleri ile faizsiz ev sahibi olma seçenekleri vardır. Katılımevim gibi köklü ve güvenilir finans kuruluşları ev alma hayali kuran ve kendi evinde mutlu huzurlu yaşamak isteyen kişiler için katılım modelleri oluşturmuşlardır.  Kiracıya ev sahibi olma fırsatı sunan bu modeller sayesinde TOKİ projelerinden ev alamamış kişiler kendi evlerinde yaşamlarını sürdürmeye başlamışlardır. Esasında Toki’den nasıl konut alınır? Sorusunun yanıtı söz konusu olduğunda karşımıza pek çok farklı yanıt çıkmaktadır. Zira Toki zaman zaman birbirinden farklı kampanyalara da imza atmaktadır.