Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi kiradan kurtulmak isteyen vatandaşlarına TOKİ imkanını sunmuşlardır. Düşük ve orta gelirli kiracı ev sahibi olmayı düşündüğünde kendi gelirine göre arayış içine girmektedir. İlk olarak belli başlı yerlerde başlayan TOKİ projeleri gördüğü ilgiden dolayı ülkemizin her köşesine yayılmış durumdadır. Düşük peşinat ödemeleri ve düşük taksitler vatandaşlara cazip gelmektedir.

Türkiye geneline yayılmış TOKİ projelerinde yüksek gelirli vatandaşlar için de konutlar yapılmıştı. Fakat günümüzde daha çok dar ve orta gelirlilere hitap edecek şekilde tasarlanmaktadır. Senetle ev almak ve benzeri durumlara girip risk almak istemeyenler devlet güvencesindeki toplu konutları tercih etmektedir. TOKİ evlerinin alımında avantaj ve dezavantajla olduğunu kabul etmek gerekir.

TOKİ’nin Avantajları Nelerdir?

İnsanlar peşinatsız ev almak istemektedir. Fakat günümüz koşullarında peşinat istemeyen kurumlara çok az rastlanır. TOKİ konutlarında da peşinat istenmektedir. Bu projelerde istenen peşinat yüzde 20 civarındadır. Evlerin maliyetlerinin çok yüksek olmadığı düşünüldüğünde yüzde 20’lik peşinatın fazla olmadığı görülecektir. Katılım bankalarının istediği peşinat yüzde 25, bankların istediği ise yüzde 30 civarındadır.

Toplu konut taksitlerinin ödemesi kişinin evini teslim alması ile başlamaktadır. Faizsiz kira öder gibi mantığı ile uyumlu olan TOKİ ödemlerinde dosya masrafı, sigorta ve eksper ücreti gibi ekstra ödemeler yoktur. Konutun teslim edilmesi sürecinde hiçbir ücret ödenmeden beklenir. Kişiler kendi kiralarını öderken alacakları konutun ödemesini yapmamaktadır. Bu durum ekonomik olarak rahatlatıcı bir unsurdur.

TOKİ’nin Dezavantajları Nelerdir?

Günümüzde insanlar ellerinden gelse ekmeği bile taksitle alacaklar. Taksitle araba ve ev almak maddi açıda rahatlatıcı olduğundan tercih edilmektedir. TOKİ konutlarında yüzde 20’lik peşinat alınır. Geri kalan yüzde 80’lik miktar ise taksitlere bölünür. Bu taksitler 6 aylık sabit ödeme şeklinde planlanır. Yani ilk başta ödenen 6 aylık taksit ile son ayda ödenen taksit tutarı aynı olmayacaktır.

6 ay sonra enflasyon oranına göre zam yapılarak taksitler güncellenir. Kredisiz ev alma yöntemleri arasında olan toplu konutlardaki 6 aylık sabit ödeme kişilerin aylık hesaplamalarını zorlaştırmaktadır. Konut kredisinde ise ilk aydan son aya kadar ödenecek taksit bellidir ve değişmez.