Ülkemizde yüz binlerce dar gelirli aileyi ev sahibi yapan kısa adı TOKİ olan Toplu Konut İdaresi projeleri halen daha devam etmektedir. TOKİ İstanbul’dan Kars’a Muğla’dan Van’a ülkemizin her köşesinde dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktadır. TOKİ evleri olarak bilinen bu projelere katılım, başvuru süreçleri ve sonuçları hakkında bilinmesi gereken hususlar bulunmaktadır. TOKİ ülkemizin konut sektöründeki en iddialı olan kurumları arasında yer aldığı için bu kurum bünyesinde her yıl çok sayıda farklı proje de hayata geçirilmektedir.

TOKİ Sonuçları Açıklanma Takvimi

TOKİ projeleri hayata geçirilmeden önce her bölge için hayata geçirilecek olan projeler ve konut sayısı detayları halka duyurulmaktadır. Aynı zamanda bu aşamada yapılacak konut sayısının yanında proje detayları, başvuru ve sonuç tarihleri de belirtilmektedir. TOKİ başvuru yapan adaylar kura sistemine dahil edilerek çekiliş aşaması beklenmektedir.

Sonrasında belirtilen tarihlerde TOKİ çekiliş işlemi gerçekleştirilmekte ve sonuçlar açıklanmaktadır. Günümüzde canlı yayın ile gerçekleştirilen bu işlem online olarak da takip edilebilmektedir. Açıklanan sonuçlardan sonra TOKİ fırsatlarıyla ev sahibi olacak kişilerin yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. TOKİ tarafından bu süreç ile ilgili detaylı bilgilendirme de yapılmaktadır. Böylece TOKİ projelerinin tamamı hakkında detaylıca bilgi sahibi olan vatandaşlar; kendileri açısından en uygun seçeneği tercih etmek noktasında önemli bir kazanımı elde etmektedir.

TOKİ Sonuçları ve Ödeme Planı

TOKİ projeleri için kura çekilerek işlemlerin tamamlanmasıyla sonuçlar açıklanmaktadır. TOKİ kura işlemi canlı yayınla gerçekleştirilerek kuraya katılma hakkı kazananların da takip edebilmesi sağlanmaktadır. Böylece TOKİ projeleriyle ev sahibi olmaya hak kazanan kişiler belirlenmiş olmaktadır. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte gerekli evraklarla işlemlerin yapılması gerekmektedir.

TOKİ sonuçları açıklandıktan sonra ev sahibi olmaya hak kazanan kişilerin bilmesi gereken hususlardan en önemlisi ödeme planının oluşturulmasıdır. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte evler için kişilerin durumuna uygun peşinat ve vadeler belirlenmek suretiyle ödeme planı oluşturulmaktadır. 240 aya varan vade seçenekleri ile vatandaşlara kolay ödeme imkanları sunulmaktadır. Böylece dar gelirli vatandaşların ev sahibi olma rüyaları gerçekleştirilmektedir. TOKİ sonuçlarının açıklanmasında sonra artık; kira öder gibi ev sahibi olabildiniz denilebilir.