Toki tarafından 2023 yıına kadar yapılması planlanan 250 bin sosyal konutun 50 bin’i sahiplerini bulmuştur. 2020 yılında da projelere devam edecek olan Toki projelerle ilgili detayları ise web sitesinde paylaşmaktadır. Hangi il ve ilçelerde kaç projede kaç konut yapılacağı, konutların ve projelerin statüsü gibi detaylar Toki web sitesinde ilan edilmektedir.

Toki’nin 2020 yılında başvuru almayı planladığı projeler de 2020 yılı içerisinde detayları ile Toki tarafından ilan edilecektir. Toki başvuru sahipleri bu süreçte Toki’nin başvuru için öngördüğü genel şartları sağlamak zorundadır. Gerekli şartları sağlamayan kişilerin başvuruları kabul edilmemekte ve isimleri kura listelerine eklenmemektedir. Toki sonuçlarının ilan edilmesinden sonra da dikkat edilmesi gereken bazı detaylar mevcuttur.

Toki 2020 başvuruları Gerekli Şartlar

Toki tarafından 2020 yılında başvuruları alınacak olan Toki evleri için başvuru sahiplerinin bazı şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

  • TC. vatandaşı olmak
  • Başvuru tarihinde 25 yaşını doldurmuş olmak
  • Hane halkı toplam aylık gelirinin 4500TL’yi geçmemesi(bu tutar 2020 yılında Toki tarafından güncellenecektir)
  • Başvuru yapılan Toki projesinin bulunduğu il ve ilçede son 1 yıldır oturuyor olmak ve bu durumu belgeleyebilmek
  • Toki aracılığıyla daha önce ev sahibi olmamak ve başkaca bir evin sahibi olmamak

Bu şartları sağlayan kişiler Toki başvuru tarihleri arasında Toki’ye müracaat edebileceklerdir. Bu şartlarla birlikt bazı özel şartlar da mevcuttur. Bunlar:

  • Özel durumu olan kişilerin(dul, yetim, şehit ve gazi) durumlarını gösterir belgeye sahip olmak
  • Engelli vatandaşlar için engelli belgesi veya raporu
  • Emekliler için emekli olduğunu gösterir belge

Toki Sonuçları ve Sözleşmeler

Toki tarafından başvuruların alınması ile Toki çekiliş işlemi yapılmaktadır. Toki kura işleminden sonra hak sahipleri belirlenmektedir. Kuradan sonra ise Toki sonuçları kurumun web sitesinden ilan edilmekte ve hak sahipleriyle sözleşmeler imzalanmaktadır. TOKİ ile imzaladığınız sözleşmenin bağlayıcı özelliğinin bulunduğunu göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Zira konut sahibi olacağınız sürecin nasıl gelişeceği ve ödemelerin nasıl ve hangi miktarda yapılacağı gibi pek çok husus bu sözleşmede mevcut olmaktadır.