TOKİ evleri için birçok ilde başvurular yapılır. Başvurular için gerekli belgeler resmi site üzerinden yayınlanır. Gerekli belgeleri eksiksiz ve aslına uygun hazırlamak son derece önemlidir. İlk ve birinci koşul T.C vatandaşı olmaktır. Bir diğeri ise sizin veya hane halkından birinin üzerinize kayıtlı herhangi bir tapu olmamalıdır. Bu başvurular sonrası işlemler tamamlandıktan sonra kura çekimine geçilir. TOKİ kuraları noter huzurunda gerçekleştirilir. TOKİ kuraları başvurulardan sonra belirlenen tarihler aralığında çekilir. TOKİ çekilişlerinin sonuçları daha sonrasında resmi internet sitesi üzerinden yayımlanır. Sonuçlar açıklandıktan sonra kazanan vatandaşlara sözleşme imzalatılır. Bu sözleşme TOKİ başvurusu için gereken şartları taşımanız ve taşıdığınızı kanıtlamanız açısından önemlidir.

TOKİ Sonuçlarının Geçerli Sayılması

TOKİ sonuçları sonrası kazanamayan kişilere başvuru bedelleri geri ödenir. TOKİ kuraları sonrası sonuçlar açıklandığında kazananlar listesinde adınızı görmezseniz yedek veya geçersiz olma ihtimaliniz yüksektir. TOKİ başvuru şartlarını bilip şartlara uymamanız dahilinde sonuçlar açıklandığında adınız geçersiz listesinde yer alır. Eğer sizin veya hane halkından birinin üzerine kayıtlı bir tapu bulunuyorsa TOKİ evlerinden faydalanamazsınız. TOKİ sonuçlarının geçerli sayılmasından sonra bir dizi evrak düzenleme ve teslim etme süreci de sizi bekleyecektir. Evraklarınızı tam bir şekilde teslim ettiğinizde ve karşılıklı sözleşmelerin imzalanması akabinde artık TOKİ kanalıyla ev almak noktasında önemli bir kazanımı da elde etmiş sayılırsınız.

Sonuçların Açıklanması ve Sorgulama

TOKİ kura tarihleri ve kura sonuçları TOKİ’nin resmi sitesi aracılığıyla duyurulur. Bu konu hakkında birçok kaynakta bilgiler verilir. Ancak en doğru tarih ve TOKİ sonuçları resmi web sitesi üzerinde yer alır. TOKİ çekiliş sonuçlarını sorgulamak çok kolaydır. Öncelikle TOKİ’nin resmi sitesine girerek “Duyurular” kısmına gelmeliyiz. Daha sonra projenizin adını ilgili alana yazmalısınız.

Satışlar bölümündeki tabloda TOKİ evlerinin sayısından sözleşme tarihlerine kadar birçok bilgiyi öğreneceksiniz. Burada aradığınız projenin linkine gelerek kura sonuçlarını görebilirsiniz. Sonucunu öğrenen vatandaş kazandığı takdirde ev sahibi olma hayaline ulaşır ve taksitli ödeme imkanına sahip olur. Günümüz itibariyle TOKİ sonuçlarının internet ortamında dahi öğrenildiği bilindiği için söz konusu sonuçların öğrenilmesi oldukça pratik olabilmektedir.