TOKİ projesinin yapılma amaçları arasında özellikle deprem riski taşımakta olan binaların afet sırasında yıkıma ve ölüme sebebiyet vermemesi adına konutların yenilenmesi yer almaktadır. Bu süreç başvuru ve çekiliş süreci ile gerçekleştirilmektedir. Özellikle alt gelire ve orta gelire sahip olan ailelerin yer aldığı bu çekilişlerde Toki evleri için başvurularda bulunulması adına da belirli şartlar yer almaktadır. Bu şartlardan ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bunun yanı sıra 25 yaşını dolduran ve en fazla 4.500 ila 6.000 Türk Lirasının bulunduğu gelire sahip kişiler başvuruda bulunabilme hakkına sahiptirler.

Taksitli Konut Sahibi Olmanın Şartları Nelerdir?

Toki kura içerisinde yer almak isteyen kişilerden de belirli sözler verilmesi istenilmektedir. Başvuran kişilerin bu anlamda borcunu tamamen ödeyene kadar yatırım amacıyla dairesini kullanma hakkı yoktur. Toki çekiliş ile ev sahibi olan kişiler eğer ki bu şartları karşılamazlarsa, kendilerine cezai yaptırım uygulanmakta ve evleri elinden alınmaktadır. Ayrıca süreç tamamlanana kadar alıcının evinde ikamet etmesi de gereken şartlar arasında bulunmaktadır. Bunun aksi bir durum olduğu süreç içerisinde de alıcının, eşinin veya çocuklarının söz konusu evde ikamet etmemeleri halinde, sözleşme şartları hükümsüz sayılabilecektir. TOKİ vasıtasıyla konut sahibi olabilmek isteyenlerin birtakım kriterleri yerine getirmeleri elbette ki gerekli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sözleşme Şartları Nelerdir?

Doğru olmayan bir açıklama durumunda, kura içerisinde söz ve hak sahibi bulunan kimselerin konut almak adına hakları artık olmayacak ve iptali gerçekleşecektir. Toki başvuru bu anlamda son derece hassas ve her türlü ihmal karşısında takiplerini sürdürecek ciddi bir çalışma ekibine sahip olmaktadır. Sözleşme şartlarına uyulmadığında fesih edilen projenin ardından ödenmiş olan taksit tutarları da faiz olmadan iade edilmektedir. Toki sonuçları ile ev sahibi olan kişilerin bu anlamda sözleşme şartlarına dikkat etmesi ve kurallara bu sebeple uymaya özen göstermesi de mutlaka gerekmektedir. Böylece taksitle ve kolay bir şekilde ev satın almanız mümkün olmaktadır. Bundan dolayı TOKİ denildiğinde ülkemizde uygun maliyetli ve pratik bir şekilde ev edindirmek konusu akıllara gelmektedir.