Toplu Konut İdaresi yani bilindik adı ile TOKİ tarafından yaptırılan yapıların, sahiplerini bulması, bilindik ev alınmasından biraz farklı bir sistemde ilerlemekte. Bunun nedeni ise ev sahibi olmak isteyenlerin, maddi anlamda buna gücü yetmeyenler düşünülerek yapılan ve yürürlüğe giren bir proje olması. Bu proje kapsamında, düzensiz kentleşmenin önüne geçmek, şehir planlamasının yapılarak alt yapısı sağlam şehirlerin oluşturulması ve yenilenme, değişim ve dönüşümdür. Ülkemizin konut sektörüne yön veren kurumları arasında yer alan TOKİ, her geçen projelerinin sayısını da arttırmaktadır. Bu durum ise doğal olarak bu kurumun sektörde çok daha etkili olmasını mümkün kılmaktadır.

TOKİ Evlerinin Özellikleri

TOKİ’nin yapacağı yeni proje olan, sosyal konutların proje ve maketlerine bakıldığında, evlerin yatay mimariye göre az katlı olarak yapılacağı belirtildi. İnsanların doğa ile iç içe olmasını hedefleyen ve insanları doğa ile buluştururken de kentin dokusuyla bütünleşen, çevreye ve çağdaş yaşama da uyumlu yeni sosyal konut projesi, sosyal donanımlar içeren alt yapısı ve de üst yapısı ile de öne çıkmaktadır. Toki başvuru ve ardından toki kura sonuçlarından sonra, sosyal konutların teslim edilmesinde en geç 36 ay süre belirlenmiştir.

2+ 1 dairelerin taksit ödeme tarihi, konutların sahiplerine teslim edilmesinde sonra başlayacaktır. Şöyle ki, konut alma hakkını elde etmiş olan hak sahibi, toki evleri için elde etmiş olduğu hak sayesinde, önce evini teslim alacak ve bunun sonrasında kira öder gibi aldığı evin bedelini ödeyecektir. 2+1 konutlarında 75 ve 85 metre kare büyüklüğünde olacaktır.  Aylık taksitler ile ödeme gerçekleştirilecek.

TOKİ Çekiliş Sonuçları İle Kazanamayanlar

Toki sonuçları ile yani TOKİ idaresince düzenlenen kura çekilişine hak kazananlar, ev sahibi olmak için heyecanlı bir bekleyişe girmektedirler. Ancak belirlenen tarihlerde yapılacak olan kuralar neticesinde hak sahibi olamayanlara, yatırmış oldukları başvuru bedelleri geri iade edilmektedir. Yapılan kurada, asil ve yedek konumda olup ancak hak sahibi olamayanların başvuru bedelleri, yapılan toki çekilişi ve toki kura sonra, o tarihten itibaren iki iş günü sonrasında belirlenen bankaya yatırılmaktadır.