Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan toplu konut projelerinde amaç dar gelirli ve gelir düzeyi düşük olan vatandaşların ev sahibi olmalarıdır. Düşük taksit ödemeleri ile kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen dar gelirliler için Toki evleri kendi evlerinde yaşamaları için bir fırsattır. Toki büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinde konut projeleri gerçekleştirmektedir.

Önbaşvuru ile Toki başvuru işlemini yapan kişiler arasında belirli tarihlerde kuralar çekilip kurada çıkan kişiler ev sahibi olurlar. Toki konut projelerinin kura tarihleri her ildeki projeye göre farklı tarihlerde olmaktadır. TOKİ başvuru işlemini tamamlayan vatandaşlar; artık sıradaki aşamalara gelmiştir. Bu nokta sonra kura işlemini bekleyen vatandaşlar; artık kolay bir şekilde ev satın almak için son bir aşamayı daha tamamlamak durumundadır.

Toki Evleri Satılabilir mi Kiraya Verilebilir mi?

Toki konut projelerine başvuru yapıp Toki kura sistemi ile ev sahibi olan kişi Toki evini kiraya veremez ve ödemeleri bitene kadar satamaz. Kişi Toki konut projesindeki evinde kendisi ve aile bireylerinin oturması zorunludur. Kendisi oturmayacaksa ve evin Toki’ye olan taksit ödemeleri bittiyse konutu satabilir. Ödemeleri devam eden Toki konutları satılamaz. Kısaca Toki çekiliş sonuçları ev sahibi olan kişinin amacı o evde kendisinin ikamet etmesi olmalıdır. Toki konutlarının amacı da dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları olduğu için böyle bir şart getirilmiştir.

Toki Başvuru Şartlarında Eksiklik Olursa

Toki’den ev almak için başvuru yapan kimsenin kendine ve aile bireylerine ait herhangi bir taşınmazının olmaması gerekmektedir. Konut projelerinden konut almak için başvuru yapan ve Toki sonuçları içinde ismi çıkan kişinin gerekli koşulları ve şartları sağlamadığı anlaşıldığı takdirde konut sahibi olamaz. Çekiliş sonucu ev sahibi olmaya hak kazansa bile gerekli şartlarda eksiklik varsa sözleşmesi feshedilir. Konutta oturmaya başladıysa da konutu boşaltması gereklidir. Tokiden ev sahibi olan kişinin Toki konutunda kendisi ve aile bireylerinin oturması gerektiği için konutta bu kişiler dışında birinin ikamet ettiği tespit edilirse sözleşme feshedilir.