Günümüz şartlarında ev sahibi olmak çok kolay değildir. Ev satın almak için ya birikim yapmak ya da kredi çekmek gerekmektedir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yani TOKİ Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde konut projeleri hazırlamaktadır. Konut projeleri hazırlanmadan önce gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bölgenin talepleri değerlendirilmektedir. Çalışmaların sonucunda projeler hazırlanarak binalar inşa edilmektedir.

TOKİ evleri özellik ile düşük ve orta gelir düzeyinde bulunan kişiler için yapılmaktadır. Bunların yanında şehit yakınları, gaziler, emekliler, yetimler içinde projedeki dairelerin bir kısmı ayrılmaktadır. TOKİ başvuru dönemleri resmi internet sayfasından ilan edilmektedir. Yapılan bölge ya da projeye bağlı olarak bu dönemler değişmektedir. Başvurabilmek belirlenen kriterlere uyulması gerekmektedir. Bu kriterlere uyulmaması halinde başvuru kabul edilmemektedir.

Başvurular tamamlandıktan sonra başvuru listeleri oluşturulmaktadır. Daha sonra TOKİ çekilişi için gün, saat ve yer ilan edilmektedir. Çekiliş noter huzurunda yapılmaktadır. İsterseniz çekiliş yerine gidebilir ve çekilişi takip edebilirsiniz. Daha sonra çekiliş sonuçları da açıklanmaktadır. Çekilişte ev sahibi olmaya hak kazanan kişiler için yeni bir süreç başlamaktadır.

TOKİ Sonuçları Sonrası Yapılacaklar

TOKİ sonuçları açıklandığında adınızın çıkması ile belirtilen tarihler arasında sözleşme imzalanmaktadır. Sözleşmenin imzalanmasını takiben taksit ödemeleri başlamaktadır. Daha önceden belirtilen peşinat ödenmektedir. Tamamlanan dairenize taşınabilirsiniz.  Her 6 ayda bir TEFE TÜFE oranında taksit bedelinde artış olacaktır. En kritik nokta bu dairede oturmak zorundasınız. Tam tersi bir durumda sözleşme feshedilmektedir. TOKİ sonuçları sonrasında üzerinize düşen görevleri tam ve eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğinizde kolay bir şekilde ev satın alabilmeniz de mümkün olacaktır.

TOKİ Sonuçları Sonucunda Yedek Listede Yer Almak

TOKİ kura sonucunda listede iki bölüm bulunmaktadır. Asil ve yedek olmak üzere kura sonuçları ilan edilmektedir. Eğer adınız yedek listesinde ise beklemeniz gerekmektedir. Çünkü kurada adı geçen herkes sözleşme imzalamamaktadır. Kalan dairelerde yedek listesi sırasına göre teslim edilmektedir. Daha sonra taksit ödemeleri başlamaktadır. Taksit ödemelerinin başlamasından sonra artık taksitlerinizi aksatmadan ödemeniz gerekmektedir. Esasında kira öder gibi taksitle ev sistemine benzer bir sisteme sahip olan TOKİ projeleri; konut edinmek isteyenler açısından oldukça cazip seçenekleri sunabilmektedir.