Toplu Konut İdaresinin asli vazifelerinden ilki dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasına olanak tanımaktır. Bu amaçla 2+1 ve 3+1 dairelerin yer aldığı toplu konut projeleri geliştiren Toki, ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlara da büyük umut olmaktadır. Uygun fiyat ve cazip ödeme avantajları ile satışa sunulan konutlar vatandaşlardan büyük ilgi görmektedir. Başvurularda yaşanan bu yoğunluk karşısında Toki kura yöntemi ile hak sahiplerinin belirlenmesi ise adil bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kura ile belirlenen hak sahiplerinin sözleşme sürecini tamamlaması ile birlikte dikkat etmesi gereken bazı detaylar söz konusu olmaktadır. TOKİ birbirinden farklı alternatif seçenekleri bulunan bir kurum olduğu için söz konusu kurum kanalıyla ev satın almak isteyenlerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu durum pek çok farklı vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olabilmeleri noktasında oldukça avantajlı olan bir durum olarak tanımlanmaktadır.

Toki Hak Sahiplerince Bilinmesi gereken Detaylar

Toki, evleri bazı standartlara göre sınıflandırılmaktadır. Standart tip Toki evleri ve dar gelirliler için tasarlanan alt gelir gurubu evler olarak ayrılan bu konutların kiraya verilebilmesi ve ikamet zorunluluğuna dair bazı önemli hususları bilmekte fayda olacaktır. Standart tip Toki evlerinin kiraya verilebilmesi konusunda 3+1 konutların kiraya verilebilmesi Toki’nin onayına bağlıdır. Diğer standart tip konutların kiraya verilmesinin önünde ise bir engel yoktur. Alt gelir gurubunda yer alan konutların kiraya verilmesi ise mümkün değildir. Bu evlerde hak sahiplerinin veya aile fertlerinin oturması da yasal bir zorunluluktur. Aksinin tespiti halinde Toki sözleşmeyi feshedebilmektedir.

Alt gelir gurubu Toki evlerinin devredilebilmesi de mümkün değildir. Toki başvuru sayılarında büyük yoğunluk yaşanmakta ve hak sahipleri çekiliş ile belirlenmektedir. Evini devreden hak sahibinin kura ile kazandığı bu hakkı kötüye kullandığı değerlendirilmektedir.

Toki Sonuçlarının Duyurulması

Toki başvuru sürecinin tamamlanması ile Toki çekiliş uygulamasına geçilmektedir. Sonrasında ise Toki sonuçları kurumun web sitesinden ilan edilmektedir. Süreç sözleşmelerin imzalanması ile tamamlanmak olup gerekli evrakların bu süreçte kuruma teslimi de zorunludur. Sözleşmelerin imzalanması ile ödeme planları kesinlik kazanmaktadır.