Türkiye’de konut projesi kapsamında binlerce vatandaşı ev sahibi yapan TOKİ, gayrimenkul alanında faaliyet verir. Dar gelirli vatandaşları kolay ev sahibi olma imkânına kavuşturan TOKİ, projeleri içinçekiliş sonuçlarına ilan ettikten sonra satış sözleşmesi hazırlar. Böylece kurada adı belirlenenlerin 240 ay süreyle ödeyeceğiniz taksitler netleşir. TOKİ evleri, dar gelirli vatandaşları ev sahibi yaparken bütçelerini de zorlamadan bunu başarır. Bazı ilçelerde ilk başvuru önceliğini baz alan açık kura sistemi uygulanır. Bu yöntem ile kurasız ve öncelikli başvuran vatandaşlar ev sahibi olurlar. Kura sisteminde sonuçları takip etmek istemeyenler, bu yönteme başvurabilirler.

TOKİ Projelerine Kaç Defa Başvurulur?

TOKİ konut projelerine başvuru dönemleri internet sitesinde açıklandığı zaman hızlı hareket etmek gerekir. TOKİ’ye başvuran sayısı çok olduğu için sıranın gelmesi zaman alabilir. Türkiye’nin 81 ilini kapsayan projelere yoğun ilgi olduğu için ilk başvurular öncelikli hale gelir. İnternet sitesindeki TOKİ başvuru ekranı açılınca, her aileden 1 kişi başvuru yapabilme şansına sahip olur. Eğer daha önce bu kuraya katılmış fakat ev sahibi olamamış iseniz tekrar başvuru yapma şansınız vardır. Çekiliş sonuçları açıklandıktan sonra evin taksitlerini düzenli olarak ödemeye başlarsınız. Türkiye’de konut sektörü denildiğinde akla ilk gelen kurum olan TOKİ; ülkemizde çok geniş kapsamlı olarak projeleri hayata geçirerek her geçen gün ev edindirdiği insan sayısını arttıran bir kurum olarak ön plana çıkmaktadır.

TOKİ Başvuru Sürecinde Ödenecek Tutar Ne Kadar?

Ev sahibi olmak için başvuru yapanların TOKİ çekiliş ve kura talihlileri açıklandıktan sonra belli bir miktar peşin para yatırmaları gerekmektedir. Ayrıca evin taksitleri bitinceye kadar ev sahibi evi üzerine alma işlemlerini yapamamaktadır. Yani ev bir nevi ipotek altında tutulmaktadır. Bu durum TOKİ’nin taksit ödemelerini düzenli olmasını garantilemek için seçtiği bir yoldur. TOKİ kura şartlarını sağlayan emekli, dul ve yetim ile engelli vatandaşlar için bazı ayrıcalıklar da sağlar. Emeklilerden emekli olduğunu gösteren belge talep eden TOKİ, engellilerin engel oranlarını gösteren bir belge ister. TOKİ sonuçları açıklandıktan sonra ödenecek peşinat, dairenin özelliklerine göre değişkenlik gösterir.