TOKİ, Türkiye’de bulunan en büyük sosyal konut projeleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’nin deprem kuşağında olması sebebiyle arka arkaya yaşanmış olan şiddetli depremlerin ardından çoğu ilde de bu anlamda bir düzenli kentleşme çalışmalarına ihtiyacı olduğu belirlenmiştir. Depreme karşı ciddi boyutta risk taşımakta olan ve bu sebeple de hayati tehlikeler barındıran evlerde yaşamların sürmesi sebebiyle özel olarak başvurulmakta olan Toki evleri, bunun yanı sıra yatırım amaçlı kullanılarak da kiraya verilme imkanını konut sahiplerine sunmayı sürdürmektedir.

Birden Fazla Faaliyet Alanlarıyla TOKİ

Proje kapsamında yürütülen faaliyet alanlarında toplu konut çalışmalarının yanı sıra toki başvuru içerisinde sosyal çaplı projeler de yer almaktadır. Bu programlar içerisinde sosyal konutlar, uydu kentleri, kaynak geliştirme ve gelir paylaşımı projeleri, afet konutları, göçmen konutları ve tarımköy de bulunmaktadır. Kredi, sosyal donatı, kamuya yönelik uygulamaları da yer vermekte olan Toki, bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. Projeler kapsamında düzenlenmekte olan yarışmalara, arsa üretimi çalışmalarına ve son yıllarda özellikle üzerinde durulması gereken AR-GE çalışmalarındaki başarısıyla da adını duyurmaktadır.

Toplu Konut İdaresi tarafından 2002 yılına kadar tamamlanmış olan 43. 145’ün yanı sıra neredeyse 950.000 konutu da kredilendirerek büyük bir başarıya da imza atmış ardından da Planlı Kentleşme ve Konut Seferberliği ile yeni bir vizyonu kendine edinmiştir.

81 İlde Planlı Kentleşme Seferberliği

Türkiye’nin çoğu ilinde çalışmalarını ve toplu konut projelerini üretimini sağlayan ve yürütülmesini üstlenen sosyal konut projesi, özellikle de büyük illerdeki çalışmalarını sürdürmektedir. Bu illerin başında İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır ve Adana ilk sıralarda yer almaktadır. Büyük şehirlerin olma sebepleri arasında göç almaya müsait büyük şehirler gelmektedir. Toki kura, konut yetersizliğinin yaşandığı ve çok fazla kalabalığın bulunduğu bu şehirlerle özellikle de 2020 yılı içerisinde 10 bin konut hedeflenmektedir. Öncelikle belirli şartların karşılanmasının ardından başvuruların ardından Toki çekiliş ile şanslıları belirlenmektedir. Bu sayede ev sahibi olmaya hak kazananlar, Toki sonuçları ile hem evlerinin sahipleri olabilmektedir hem de barınmaya ihtiyaç duymayanlar için kiraya verilerek yatırım seçeneği sunabilmektedir.