Dar ve orta gelirli kişilerin konut sahibi olması için çeşitli projeler uygulayan TOKİ, uygun fiyatlarla ev satışı yapmaktadır. TOKİ Türkiye’nin birçok ilinde yaptığı konutların satışlarını yaparak ev sahibi olmayan vatandaşların ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Toplu Konut İdaresi, yaptığı sosyal konut projeleriyle alt geliri grubundaki kişilere yardımcı olmaktadır. TOKİ projelerinden yararlanmak için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapmak için ve konutlardan satın almak için uyulması gereken şartlar vardır. Belirli şartları yerine getirmeyen kişilere TOKİ konut satışı yapılmamaktadır.

TOKİ konutlarına başvuran kişilerin daha önce TOKİ projelerinden yararlanmamış olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapan kişiye ve ailesine ait ev olmaması gerekmektedir. Kendisine, eşine veya çocuklarına ait evi olan kişiler, TOKİ konutlarından satın alamamaktadır. TOKİ evleri satışı kura sistemiyle yapılmaktadır. Başvuran kişiler kura ve çekiliş sistemiyle seçilmektedir. Kurada adı çıkmayan kişiler katılım paylarını geri alabilmektedir.

TOKİ Başvurusu Gerekli Şartlar Nedir?

TOKİ sosyal konut projelerinden konut almak isteyen kişiler için gerekli olan bazı şartlar mevcuttur. Bu şartları karşılamayan kişilere ev satışı yapılmayacaktır. Gerekli olan şartlardan en önemlisi başvuruyu yapan kişinin o ilde en az 1 yıl süredir ikamet etmiş olması gerekmesidir. Başvurduğu ilde ikamet etmeyen kişilerin başvurusu kabul edilmeyecektir. Diğer TOKİ başvuru şartları arasında 25 yaşını aşma ve TC vatandaşı olma gibi gereklikler mevcuttur.

Daha önce TOKİ yardımıyla ev alan kişiler de tekrar bu hizmetten yararlanamayacaktır. Evlerin satışı TOKİ çekiliş sistemiyle yapılmaktadır. Çekiliş sistemlerinde şehit aileleri ve gaziler gibi öncelik sahibi olan gruplar mevcuttur. Alt gelir grubuna ve emeklilere ayrılan çeşitli paylar vardır. TOKİ, ev almak isteyen kişilere düzenli gelir şartı da koymaktadır.

TOKİ Başvurusu Gerekli Evraklar Nedir?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, ev almak için başvuruda bulunacak kişilerden çeşitli evraklar istemektedir. TOKİ kura hakkı kazanılması için bu evrakların teslim edilmesi gerekmektedir. Bu evraklar arasında kimlik fotokopisi, şehit aileleri için yakınlık belgesi ve engelliler için engelli raporları bulunmaktadır.

TOKİ konutlarına başvuracak emekliler için emekliliklerini belgelemesi istenmektedir. Gelir durumlarını belgeleyen evraklar ile birlikte başvuru yapılabilir. TOKİ sonuçları ve diğer ayrıntı bilgileri Toplu Konut İdaresi tarafından açıklanacaktır.