Ülkemizde insanların büyük bir kısmı ev alıp emeklilik zamanı geldiğinde rahat edebilmek için çalışıp para biriktirmeye özen göstermektedir. Günümüz ekonomik şartlarında aranılan kriterlere uygun kiracıya ev bulmak oldukça zorlaştı. Çünkü normal şartlara sahip evlerin kiraları bile fahiş bir şekilde yükseldi.

Ev sahibi olmak isteyenlerin bir kısmı bankalardan kredi çekmektedir. Bankalar satın alınacak konutun maliyetinin yüzde 80’ni kadarını kredi verebilmektedir. Geriye kalan yüzde 20’sinin vatandaş tarafından biriktirilmiş olması gerekmektedir. Bankalar taksitle ev almak için en fazla 240 ay vade yapmaktadır. Daha fazlasını yapamamaktadır. Bu da 20 yıl demektir. Yıllar önce kredi almış ve taksitlerini ödemekte zorlanan çok insan bulunmaktadır. Alınan miktardan daha fazla ödemenin yapılması ve faizlerin artması insanların konut kredilerinden uzak durmalarına neden olmaktadır.

Kooperatiften Taksitle Ev Almak Doğru mu?

Geçim sıkıntısı yaşamadan düşük taksitlerle ve peşinatsız ev alma herkesin hayalidir. Son yıllarda bankalar konut kredilerinde faiz oranlarını düşürerek insanların ev sahibi olmasına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Fakat ne kadar düşürülürse düşürülsün yinede faizin olması ve peşinat ihtiyacı konut kredilerine bakış açısını değiştirmedi. Taksitle ev alma seçeneklerinden biri TOKİ projeleridir. TOKİ kentin belli noktalarında Başbakanlığın katkıları ile yapılmaktadır. Fakat sınırlı sayıdaki konutlar ve şartları herkesin projelerden ev almasını engellemektedir. Taksitle ev almanın bir diğer yolu da kooperatiflerdir. Kooperatif şirketleri bir araya gelen vatandaşlardan aldıkları taksitlerle ev yapmaktadır. Kooperatifin bitmesi müşterilerin ödemesine bağlıdır. Ödemeler aksadığında yapım aksamaktadır. Bundan dolayı kooperatif evlerinin ne zaman teslim edileceği belli değildir. Güvenilir kooperatif şirketleri dışında riskli bir durumdur.

Taksitli Ev Almanın Diğer Yolları

Faiz dinimize göre haramdır. Faizli işlem yapmak istemeyenler için katılım bankaları hizmet vermektedir. Katılım bankaları faizsiz konut kredisi vermektedir. Katılım bankaları müşterinin almayı düşündüğü evi satıcıdan alır. Müşterisi ile anlaştığı kar payını koyarak satıcıdan aldığı evi müşterisine satar. Katılım bankalarındaki konut kredisi bu şekilde işlemektedir. Faiz olmadığından dolayı bazı kişiler bu yolu denemektedir. Müşteri taksitle ev ödemelerini katılım bankasına yaparak ev sahibi olur.  Peşinatsız ve kredisiz ev sahibi olmanın bir diğer yolu ise kura yöntemiyle çalışan firmaların sistemine dahil olmaktır.