İnşaat sektörü ülkemizin ekonomisinin can damarlarından biridir. Yükselen faiz oranları ve ev fiyatları nedeni ile bir dönem durma noktasına gelmişti. Ev sahibi olmak isteyenler için banka kredilerini kolaylaştırmak isteyen devlet yetkilileri faiz oranlarının indirilmesi için harekete geçmişti. Faiz oranları belli bir miktar indirilerek Taksitle ev alma işleminin kolaylaştırılması istendi.

Faiz oranlarının düşürülmesi banka kredisi alarak kiradan kurtulmak isteyenler için yeterli bir adım olamadı. Çünkü bankalar alınacak evin yüzde 30’u kadarını peşin olarak talep etmektedir. Ekonomik sıkıntılar yaşayan vatandaşların büyük bir kısmı birikim yapamadığından dolayı bankadan konut kredisi almak hayal olmaktan öteye geçememektedir. Bu ve benzeri durumlardan dolayı insanlar taksitle, kolay ödeyebileceği ev alma yöntemi araştırmaktadırlar.

Taksitle Ev Almak İsteyenlere İnşaat Firmalarından Destek

Ev satışlarının nerdeyse durma noktasına gelmesi ev almak istiyorum diyenler kadar inşaat firmalarını ve bankaları da olumsuz etkiledi. İnşaat firmaları sıfır faizli Peşinatsız ev kampanyaları geliştirmektedir. Bu kampanyalarda satışa çıkarılan evler benzerlerine göre hem daha uygun hem de daha uzun vadelidir. Bazı firmalar müşterilerin evi daha rahat alabilmesi için kendi finans kaynaklarını kullanmaktadır.

Bazı inşaat firmaları ise Kira öder gibi ev alımını kolaylaştırmak için bankaların bazı şubeleri ile konut kredisi için anlaşma yapmaktadır. Yapılan bu anlaşmalar gereği projeden ev almak isteyenlerin anlaşmalı banka şubelerinden sıfır faizli kredi alması söz konusu olmaktadır. Kampanyalı evlerden alırken hangi bankadan konut kredisi alınması gerektiği hakkında firmadan bilgi almak gerekecektir.

Konut Kredisi Almadan Ev Alabilmek

İnsanların birçoğu konut kredisinin dışındaki ev almanın kolay yolları hakkında bilgi sahibi değildir. Aslında ülkemizde son zamanlarda konut kredisinden daha fazla talep gören yöntemler vardır. Kredi ile evin fiyatı olduğundan çok daha fazla yükseldiği için kredisiz ev alma yöntemleri daha popüler oldu.

Kredisiz yöntemlerden olan peşinatsız Faizsiz ev alma teknikleri arasında dayanışmaya dayalı kurumlardan yardım alınabilir. Dayanışmaya dayalı kurumlar, bayanların altın gününün organize edilmiş halidir. Müşteri alacağı evin fiyatını belirliyor. Kaç taksitte ödemeyi planlıyor ise o kadar kişilik gruplara dahil oluyor. Aylık taksitlerini ödemeye başlıyor. Her ay noter huzurunda çekilen kura ile bir kişi evin ücretini alarak ev sahibi olur. Sistem bu şekilde herkes ev sahibi oluncaya kadar işliyor.