Konut fiyatlarının yüksek tutarlarda olması sebebiyle, konut alımını daha cazip hale getirmek ve bu sayede de konut satışlarının artmasını amaçlayan finansal çözüm aylık taksitlerle, taksit öder gibi ev sahibi olmak yönteminden geçmektedir.

İnsanlar kendi sahipleri olan yani kiracı olmadıkları evde daha rahat daha huzurlu bir hayat geçirdikleri için ev sahibi olmak istemektedirler. Kiracı oldukları takdirde bütçeleri elverdiği takdirde kira tutarı kadar ya da kira tutarının üzerine bir meblağ ekleyerek, bu tutarı da taksit olarak ödeyip ev sahibi olmayı düşünmektedirler.

Ev almak isteyen bir kişi, ev tutarını karşılayacak bir mali birikimi yoksa ya da bir yerden miras vb. gibi toplu bir para gelmiyorsa, ev sahibi olmak için en iyi yok taksitle ev almaktır.

Taksitle ev Sahibi Olmaya Olanak Tanıyan Kurumlar

  • Bankalar verdikleri konut kredileri ile taksitle ev almayı cazip hale getirip, hem ev almak isteyen kişilere yardımcı olmaktadırlar hem de konut piyasasını hareket getirmektedir.

 

  • Kendi bünyelerinde, üyelerini aylık ödemeler ile ev sahibi olmalarını saplayan kuruluşlar vardır. Ev sahibi olmak isteyen kişiler bu kurumlara üye olurlar ve aylık taksit ödemeye başlarlar. Bu kuruluşlara üye olan ve taksit ödeyen kişilere her ay çekiliş sonucu çıkan bir kişiye ev verilir ve o kişi ev sahibi olur. Aylık taksit ödemelerinde herhangi bir artış ve faiz söz konusu olmaz. Sırayla taksit ödeyen her üye ev sahibi olur. Üyeler herhangi bir peşinat ödemeden çekiliş sonucuna göre taksit öder gibi ev sahibi olmak hayalini gerçekleştirirler.

 

  • Son zamanlarda iyice yaygınlaşan konut projelerinde, peşinatsız ev sahibi olma yada faizsiz finans yöntemi ile ev sahibi olma imkanı tanınmaktadır. Projeden projeye farklı ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Bazı projeler peşinat ödemeden sadece taksit ödeyerek ev sahibi olmak imkanı sağlamaktadır. Bazı projeler de düşük faiz ya da faiz sabitleme garantisi vererek konut satışı yapmaktadır. Böylece peşinatsız ev sahibi olmak dahi mümkün olmaktadır.

Faizsiz Finansla Ev Sahibi olmak

Ülkemizde katılım bankalarının sayısının artış göstermesi sonrasında faizsiz finans yönetimi sayesinde ev sahibi olmak mümkün olmaktadır. Böylece taksitle ev alma konusunda talebi bulunanlar uygun şartlar ev satın alabilmektedir.