Ticarette çok eski bir alışveriş yöntemi olan senetle alışveriş yöntemi değişen piyasa koşulları ile günümüzde konut satışlarında sık kullanılan bir yöntemdir.  Kredisiz ev almanın en bilinen yolu olan bu yöntemde hem evi alan taraf hem de evi satan taraf olarak iki tarafın da kendini garantiye alması gerekmektedir.

Neden Senetle Ev Alınır?

Bankalardan konut kredisi kullanmak istemeyen, faizsiz ev almak isteyen kişiler, faiz ile ev almanın inançları gereği günah olduğunu düşünen kişiler senetle ev alma yolunu seçerler. Bankalardan kredi alma kriterlerine uymayan ama ev almak isteyen kişi için de senet karşılığı konut almak bir çıkış yoludur. Ayrıca bankalardan kullanılan konut kredilerinde kredi kullanma masrafı, ekspertiz masrafı, hayat sigortası masrafı vardır. Taksitle ev al düşüncesiyle bankadan konut kredisi almak isteyen kişi için bu masrafları ödemek de maddi olarak yormaktadır.

Senetle Ev Nasıl Alabiliriz?

Kiralık evde hayatını sürdüren kişiler her ay ödeyecekleri kira yerine ev alıp ev taksiti ödeyip, ev sahibi olmayı düşünürler. Kira öder gibi ev taksiti ödeyip, kendi evinde rahatça yaşamını sürdürmek her kiracının hayalidir. Bankadan konut kredisi almak istemeyen taksitle ev alma düşüncesinde olan kişiler senet yoluyla ev satışı yapan finans kuruluşları aracılığı ile ve inşaat şirketlerinden ev alabilirler.

Maddi birikimi olmayan ya da yetersiz maddi birikimi olan kişiler de aynı zamanda peşinatsız ev almak istemektedirler. Bankadan kullanılacak konut kredilerinde mutlaka maddi birikim gerektiği için bu kişiler de senet yoluyla konut sahibi olma yolunu seçerler.

Kiradan kurtulmak isteyen kiracıya ev alabilmesi finansman desteği sağlayan banka dışındaki finans kuruluşları konut almak isteyen kişileri almak istedikleri evin değerine ve ödeyecekleri taksit sayısına göre grup oluştururlar. Gruptakiler her ay taksit ödemeye başlarlar ve 1. aydan itibaren çekilişle gruptakiler ev sahibi olmaya başlarlar.

Senetle Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çekiliş yöntemi ile taksitle ev sahibi olmak isteyen kişileri bir araya toplayıp kendi evlerine sahip olmasını sağlayan finans şirketlerini seçerken, bu firmalardan şikayet olup olmadığını araştırmamız iyi olur. Sistemden çıkmak istenildiğinde içeride biriken paradan yüksek kesintiler yapan, sistemden çıkmak istendiğinde ağır yaptırımları olan şirketlere dikkat edilmelidir.