Ev sahibi olabilmek günümüz şartlarında oldukça zor ve önemlidir. Kredi kullanamayan kişiler bu durumda senetle ev alma tercihlerini araştırmaktadır. Senetle ev alma seçenekleri genelde ev tutarının üzerine belli bir faiz eklenerek aylık taksitlere bölünmesiyle gerçekleştirilir. Aylık olarak ödenecek her taksit tutarı kadar senet düzenlenir ve ödenen taksit karşılığındaki senetler alıcıya iade edilir.

Senetle Ev Nerelerden Alınır?

Senetle ev satış hizmeti sunan pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenleri, inşaat firmaları ve emlakçılar olmaktadır. İnşaat firmaları “taksitle ev al“ sloganı ile kendi inşa ettikleri evleri senet karşılığında alıcısına satmaktadır. Kimi inşaat firması belli bir miktar peşinat talep ederken sıfır peşinat ile de senetle ev satan firmalar mevcuttur. İnşaat firmaları kendi konutlarında ikamet eden kiracıya ev seçenekleri sunabilmektedir. Böylece kiracılar kendi oturdukları evleri kira öder gibi satın alabilmektedir.

Emlak sektöründe de kiradan kurtulmak isteyen kiracılar için senetli satış seçenekleri sunulmaktadır. Emlak ofisleri kendi bünyelerindeki konutları belli bir peşinat ya da hiç peşinatsız seçeneklerle alıcılarına sunmaktadır. Bu seçenekte taksit vadeleri diğer seçeneklere göre daha kısa kalabilmektedir. Genelde emlak ofislerinden senetle alınan evler 24 ila 64 aya kadar taksitlendirilmekte. Ancak daha uzun vade seçenekleri sunan emlakçılar da zaman zaman karşımıza çıkabilmektedir.

Senetle Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bankalarla uğraşmadan ev sahibi olmayı sağlayan senetle ev satışları akla daha basit gibi gelse de dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Banka kullanmadan taksitle ev almak bazı durumlarda oldukça avantajlı olurken bazı durumlarda fazlasıyla mantık dışı bir tercih olabilmektedir. Bu sebeplerle senet karşılığında ev sahibi olmaya karar verdiyseniz genel durum değerlendirmesi ve iyi bir araştırma yapmadan ev satın almaktan zararlı çıkabilirsiniz.

Senet karşılığında satın alacağınız evin fiyatının öncelikle doğru bir şekilde öğrenmelisiniz. Bunun için evin bulunduğu konumu, evin içerisinde buluna dolap, yer döşemesi, mutfak ve banyo gibi noktaların ne kadar yapılı olduğunu bilmeniz önemlidir. Ayrıca evin değerini belirleyen bir diğer noktalar da bulunduğu kat ve cephesidir. Evin bu gibi fiziksel özelliklerini tam olarak öğrenmeli ve değerinin çok üstünde bir fiyatı kabul etmemelisiniz.

Evi satına alacağınız satıcı da senetle satın alırken hayli önemlidir. Senetle ev satın almak için güvenilir kaynakları tercih etmelisiniz. Ev satın alma, taksit ödemesi ve senedi teslim alma aşamalarında size sorun çıkarmayacak olmalarından emin olmalısınız.