Bankalardaki konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması yada bankalardan çeşitli sebeplerle kredi kullanamayan kişiler senetle ev alma formüllerini araştırmaya başlamışlardır. Ülkemizin en büyük ve en kalabalık şehri olan İstanbul’da ev sahibi olmak isteyen kişilerin bu işin finansmanını karşılayabilecekleri seçenekleri çoktur.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur mu?

Kirada oturan kişiler kira öder gibi ödemelerle ev sahibi olup, kira yerine ev taksitlerini ödeyip kendi evinde yaşamını sürdürmek istemektedirler. Ev finansmanını bankalar yada banka dışı finans kuruluşları ile sağlayıp kiracıya ev sahibi olma fırsatı veren finansman çözümlerine her gün bir yenisi eklenmektedir.

İstanbul’da Nasıl Ev Sahibi Olunur?

İstanbul’da oturulan semtten semte değişiklik göstermekle birlikte en kötü semtteki ev kiraları yüksek fiyattadır. Kiradan kurtulmak isteyen kiracılar kira ödemek yerine ev taksiti ödeyip ev sahibi olmayı düşünmektedirler. Kira fiyatlarındaki gibi satılık ev fiyatları da semtten semte farklılık göstermekle beraber taksitle ev al sistemi ile ev sahibi olunacak fiyat aralığında mutlaka bir ev bulunabilmektedir. Banka kredisi kullanmayıp faizsiz ev almak isteyenler ev finansmanı sağlayan banka dışı finans kuruluşlarının kapısını çalmaktadırlar. Belli bir katılım payı ile finans kuruluşlarının ev sahibi olma sistemlerine dahil olanlar belli bir sürenin sonunda İstanbul’da istedikleri semtte ve istedikleri mahallede ev sahibi olurlar.

Konut projelerinin en çok yapıldığı şehir İstanbul’dur. Tek apartman da olsa çok geniş sosyal imkanların bulunduğu binlerce konutun bulunduğu siteler de olsa inşaat firmaları bu konutlarını satmak için farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Peşinat ödemeden yada ara ödemelerle peşinatsız ev satışı, ev almak isteyen kişilerin en çok rağbet ettikleri ödeme seçeneğidir. Sadece belli ara dönemlerde toplu ödeme yapılmakta onun dışında aylık ödemeler yapılmaktadır. Kredisiz ev almanın en çok tercih edilen şekli budur.

Ama peşinat verilmeden ev alımlarında olan aylık ödemeler peşinat verilip yapılan aylık ödemelere göre daha yüksektir. Ayrıca inşaat şirketi gerekli gördüğü hallerde kendini garantiye almak için alınan konut üstüne kendi lehine ipotek koyabilir. Evin aylık ödemeleri bitince ipoteği kaldırır. Tabii ki hem İstanbul’da hem de başka illerde taksitle ev alma düşüncesiyle  ev alacağımız konut projelerini iyi araştırmak, şirketin daha önce yaptığı projeleri incelemek daha sonra kötü bir sürpriz ile karşılaşmamak için önemlidir.