Yatırım amaçlı da olsa kendi evinde oturmak amaçlı da olsa ev sahibi olmak isteyen kişiler için alınacak evin finansmanı ile ilgili farklı seçenekler vardır. Birikmiş tasarrufu olmayan ya da birikmiş tasarrufunu evin finansmanı için kullanmak istemeyenler taksitle ev alma seçeneklerini araştırmaya başlarlar.

Ev Alacağımız Zaman Ev Finansmanını Nasıl Sağlarız?

  • Bankaların konut kredisi paketleri ile alınacak evin finansmanı sağlanabilir.
  • Bankaların dışında taksitle ev al düşüncesi ile faaliyette bulunan finans şirketleri, ev alma niyetinde olan kişilere finansman desteği sağlamaktadır. Bu finansman şirketlerinde kullanılan çekiliş sistemi ile birçok kişi ev sahibi olmuştur.
  • İnşaat firmaları yaptıkları konut projelerinin satışını gerçekleştirirken banka kredisi kullanmayan yada kullanmak istemeyen kişilere senetle ev satışı yapmaktadır.

Niçin Senetle Ev Alınır?

Bankalar konut kredisi kullandırırken, konut kredisi tutarı evin değerinin %80 i kadardır. Hem evin değerinin tamamına kredi kullanamamak hem de konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması dolayısıyla faizsiz ev finansmanı sağlayan seçenekler tercih edilir. Bankadan kredi alma koşullarını (geçmiş dönem ödemelerinde düzensizlik olan, borç limiti fazla olan) sağlayamayan kişiler için de banka dışında ev finansmanı sağlayan şirketler çözüm olmaktadır.

Senetle Nasıl Ev alınır?

Birikmiş parası olmayan özellikle kirada oturan kişilerin kendi evlerinde yaşamlarını sürdürmek için kira öder gibi ödemelerle kendi evlerinde oturmak istemektedirler. Bazı finansman şirketleri ev finansmanı konusunda kiracıya ev sahibi olma konusunda destek sağlamaktadır. Bu şirketlerin en çok kullandıkları sistem çekiliş sistemidir. Kiradan kurtulmak isteyen 50 ve üstü kişi bir araya gelip bir grup oluştururlar. Her ay belli bir tutar verilip bu para grupta toplanır. Toplanan parayla her ay bir ev alınır ve grupta yapılan çekilişle çıkan kişiye ev verilir. Grupta bulunan kişilerin yarısı ev sahibi olduktan sonraki ay, o zamana kadar kurada çıkmayan kişilere yani ev sahibi olamayan kişilere de evleri verilir.

Örneğin 50 kişilik bir grupta,26. aydan itibaren gruptaki herkes peşinatsız ev sahibi olmuş olur ama tabii aylık ödemeler devam eder.  Yaptıkları konut projeleri ile yaptıkları konutları satmak isteyen inşaat şirketleri ve müteahhitler, ev satışını arttırmak için konutları senetle satmaktadırlar. Ev almak isteyen kişinin durumuna göre peşinat alarak ya da peşinat almayarak kredisiz ev satışı yapılır. Her aya ya da iki tarafın da ortak kararlaştırdığı dönemlerde ödenecek senetlerle ödeme yapılır.