Artık kira ödemek istemeyen, kendi evinde oturmak isteyenler eğer maddi birikimleri yoksa almak istedikleri evin finansmanı nasıl sağlayacaklarını araştırmaya başlarlar. Maddi birimleri yoksa ya da yetersiz maddi birimleri varsa peşinatsız ev alma seçeneklerini değerlendirir.

Senetle Kimler Ev Satar?

Kiradan kurtulmak isteyen kiracılar bankadan konut kredisi kullanmaya faiz ödemeye sıcak bakmayabilirler. Faizsiz ev almak isteyenlerin kapısını çaldığı yerlerden biri de banka dışında hizmet veren finans kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar farklı ödeme sistemleri ile taksitle ev al düşüncesini hayat geçirip birçok kişiyi ev sahibi yapmaktadırlar.

İnşaat firmaları ve müteahhitler yaptıkları konutların satışını gerçekleştirmek durgun olan konut satışlarını hareketlendirmek için kredisiz ev alma yolu olarak ev sahibi olmak isteyen kişilerle firmaları arasında senet yapıp, satış yapmaktadırlar. Kiracıya ev alma hayalini gerçekleştirmesi için bir seçenek olan inşaat firmalarının senetle ev satışı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Senet ile Ev Kimler Ev Alır?

Senet imzalayarak ev almak, her ne kadar ilk etapta uzak durmamız gereken bir durum olsa da bu ödeme şekli ile ev alanlar oldukça fazladır. Bankaların kredi verme kriterlerine uymayan kişiler, bankalardan kullanılan konut kredilerin yüksek masraflarını ödemek istemeyen kişiler inşaat şirketlerinin ya da ev finansmanı sağlayan finans kuruluşlarının kapısını çalarlar. Güvenilir ve iyi araştırılan inşaat şirketlerinden ev alıp, kira öder gibi ödemelerle senet ödemeleri yapılabilir

Senetle Ev Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

İnşaat şirketinden ev alınıyorsa, öncelikle inşaat şirketinin önceki projelerine ve iş bitirme zamanlarını incelemek gereklidir. Mümkünse alınacak ev inşaatı bitmiş oturulacak durumda bir ev olursa daha iyi olur.  Taksitle ev alma düşüncesiyle ev sahibi olma hayali kurarken dolandırılma ihtimalini ortada kaldırmak gerekir.  Senetle beraber bir sözleşme yapılıyorsa sözleşmenin içeriğini de dikkatli okumalı, gerekirse bir avukattan destek alınmalıdır.

Senetleri imzalarken senetlerin tarihlerine ve tutarlarına dikkat etmekte fayda vardır. İnşaat şirketleri oturmaya hazır evleri satarken, evin tapusuna inşaat şirketi kendi lehine ipotek koyar. Senet ödemeleri bitince inşaat şirketinin tapu üzerindeki ipoteği kaldırmasını sağlamalıyız. İnşaat şirketinden alınacak evin, bitmiş ev olmasına dikkat etmekte fayda vardır.