Maddi birikimi olmayan kişiler özellikle maaşlı çalışıyorlarsa gelecek yaşamlarında da maddi birikim yapmaları pek mümkün olmamaktadır. Taksitle ev alma düşüncesinde olan ama maddi birikimi olmayan kişiler ev finansman seçeneklerini araştırırlar. Peşinat olarak verebilecekleri maddi birikimi olmayan kişiler peşinatsız ev alabilecekleri kampanya ve finansman seçenekleri değerlendirirler. Ev finansman seçeneği olarak ilk akla gelen konut kredisi olsa da faiz oranlarının yüksekliği sebebiyle faizsiz ev almak isteyenler konut kredisine soğuk bakmaktadırlar. Şimdi peşinatsız konut kampanyaları konusunun ayrıntılarına gelelim.

Peşinatsız Ev Sahibi Olma Seçenekleri

Kiradan kurtulmak isteyen ama peşinat ödeme durumu olmayan kişiler için finansman kuruluşları katılım modelleri ile ev sahibi olma fırsatı vermektedir. Bu finansman kuruluşlarından biri olan güvenilir ve köklü kurum Katılımevim katılım modelleri ile birçok kişiyi ev sahibi yapmıştır. Bu katılım modelleri içinde çekiliş/kura sistemi en çok tercih edilen katılım modeli olup kredisiz ev sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği modeldir. Bu katılım modelleri ile kira öder gibi ev alıp kendi evinde yaşamını sürdürmek isteyen birçok kişi ev sahibi olmuştur.

İnşaat şirketleri yaptıkları konut projelerindeki konutların satışını gerçekleştirmek için peşinat ödemeden taksitle ev al kampanyaları şeklinde kampanyalar yapmaktadırlar. Kiracıya ev sahibi olma fırsatı veren bu kampanyalar ile peşinat ödemeden birçok kişi ev sahibi olmaktadır.Ev almak isteyen kişilerin değerlendirdikleri ve takip ettikleri bu kampanyalar ile inşaat şirketleri de konut projelerindeki konutların da satışını yapmaktadırlar.

Toki ile Peşinatsız Ev Alma

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) dar gelirli kişilerin ev sahibi olabilmeleri için devlet destekli olarak birçok şehirde yaptığı konut projeleri ile düşük taksitlerle ev sahibi olmak isteyen bir çok kişi ev sahibi olmaktadır. TOKİ projelerinde peşinatlı ve peşinatsız olarak iki ödeme seçeneği bulunmakta olup senetle ev sahibi olma düşüncesinde olan kişilerin değerlendirdiği bir seçenektir. Günümüz itibariyle peşinatsız konut kampanyaları sayısını her geçen gün artırmaktadır. Bu durum hem devlet hem de özel teşebbüsün teşvikleriyle mümkün olan bir kazanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda doğal olarak ülkemizde her yıl ev sahibi olanların sayısı da artmaktadır.