Ev sahibi olmak kiradan kurtulmak her zaman ve her kişi için karlı bir iştir. Kiracı ev sahibi olmak istiyorsa değerlendirebileceği çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Büyük şehirlerde kirada oturmanın maliyeti çok yüksektir. Ortalama iki bin civarlarında olduğu düşünüldüğünde aylık maaştan birikim yapmak meşakkatli bir işe dönüşmektedir.

Birikim yapmak zor olduğundan peşinatsız ev alma yöntemlerini öğrenmekte fayda vardır. İnşaat sektörü son zamanlarda durağandır. İnşaat firmaları ellerinde biriken projelerinin satışını kolaylaştırmak için peşinatsız ve sıfır faizli kampanyalar düzenlemektedir. Bazı şirketler bankaların şubeleri ile anlaşma yaparak sıfır faizli ve peşinatsız kredi vermelerini sağlamaktadır. Bazıları ise direkt kendi finanslarını kullanarak müşterilerinin işini kolaylaştırmaktadır. Alımın artması hem müşteriyi hem de firmaları mutlu etmektedir.

Faizsiz ve Peşinatsız Kurumlar

Bankalardan konut kredisi ile ev alındığında faize girilmektedir. Kredisiz ev almak isteyenler son zamanlarda imece ve yardımlaşma yöntemi ile hizmet veren kurumların desteğini almaktadır. Bu kurumlar annelerin altın günü mantığı ile işletilmektedir. 10 kişinin katıldığı günde her ay bir kişiye bütün altınlar toplanıp verilir. Altınları alan kişi diğerlerinin hepsi alıncaya kadar güne devam eder.

Noter huzurunda çekilen kura ile taksitle araba ve ev alma imkanı sunan bu kurumlar oldukça güvenilirdir. Faiz ve peşinat söz konusu değildir. Müşterilerinden sadece organizasyon parası almaktadırlar. Organizasyon parası kurumdan kuruma değişir. Ortama ev fiyatının %7 ile 12’si arasında değişir. Birkaç ay taksit ödedikten sonra vazgeçen müşterilere ödediği taksitler geri ödenir. Fakat organizasyon ücreti ödenmez.

Bankalardan Peşinatsız Kredi Çekmek

Bankalar belli kurallar ve kanunlar çerçevesinde hizmet veren kurumlardır. Konulan kanun olduğu gibi uygulanır. Bankalar konut kredisi verirken peşinat talep ederler. Senetle ev almak isteyenlerden de peşinat istenir fakat pazarlıkla peşinattan vazgeçirmek mümkün olabilir. Oysaki bankalarda keyfince peşinattan vazgeçmek olmaz. Ancak bankalar müşterilerine bazı yollar göstererek yardımcı olurlar. Bunlar:

  • Eksperin evin maliyetini olduğundan yüksek göstermesi
  • Peşinat olarak istenen miktarın ihtiyaç kredisi olarak çekilmesi
  • Farklı bir gayrimenkulün ipotek edilmesi

Bu yolları kullanmak istemeyenler faizsiz kira öder gibi ev alabileceği diğer yollara başvurabilir.