Birikmiş parası olmayan kişilerin ev sahibi olabilmeleri için farklı peşinatsız ev sahibi olma yöntemleri vardır. Günümüzde satılık konut sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu durum sektörün oldukça hareketli olduğunu gösteren bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni yapılan konutların satışları için birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birkaçını şöyle sıralayabiliriz.

Peşinatsız Ev Sahibi Olma Yöntemleri Nelerdir?

Son yıllarda sıklıkla adını duyduğumuz, reklamlarını gördüğümüz şirketlerin oluşturduğu sistem, peşinatsız ev almak isteyenler için çözüm sunmaktadır. Peşinatsız ev sahibi olma yöntemleri söz konusu olduğunda ilk akla gelen yöntem, bu tür firmalarda ev almak gelmektedir.

Peşinatsız ev almak isteyen kişileri bir araya getiren bu sistemde, bu kişiler 100 ve 120 kişilik gruplar oluşturmaktadırlar. Gruptaki kişiler her ay taksit ödemesi yaparlar ve Noter huzurunda çekilen kura ile her ay gruptaki kişilerden biri ev sahibi olur.

Diğer bir yöntem peşinatsız ev satışı yapan konut projeleridir. Genelde büyük inşaat şirketlerinin yaptığı konut projelerinde peşinatsız ev sahibi olma gibi bir seçenek bulunmaktadır. Bu şirketlerin mali güçleri olduğu için bu seçeneği sunarak projelerindeki ev satışlarını arttırmayı amaçlamaktadırlar. Ama peşinatsız konut satışlarında aylık ödeme tutarları, peşinat ödenen seçeneklere göre daha fazladır. Peşinat ödeyecek maddi gücü olmayanda toplu parasını peşinat olarak vermek istemeyen kişiler, taksit tutarının daha yüksek olmasını önemsemeden bu ödeme yöntemi ile ev sahibi olmak istemektedir. Ev sahibi olmak isteyenlere konut firmalar zaman zaman güzel seçenekler de sunabilmektedir.

Konut Kredisiyle Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olmak isteyen düşük gelirli vatandaşlara, devlet düşük taksitlerle ödenmek üzere peşinatsız konut projeleri gerçekleştirmektedir. Bu konutlar genelde şehir dışında yapıldıkları için maliyetleri hem daha düşüktür hem de devlet destekli yapıldığı için peşinatsız olarak vatandaşa sunulabilmektedir. Bu doğrultuda konut sahibi olmak isteyenlerin peşinatsız ev sahibi olmak isteyenlerin, düzenlenen kampanyaları yakından takip etmeleri önem kazanmaktadır.

Bankalar da farklı ödeme seçenekleri sunup, konut kredisi kullanımında konutun ekspertiz değerinin tamamına kredi kullandırmaktadırlar. Son zamanlarda yapılan düzenlemeler sonrasında peşinatsız ev sahibi olmanın çok daha kolaylaştığını söylemek mümkün olmaktadır.