Kirada oturan ve her ay kira ödeyen kişilerin kira ödemek yerine ev taksiti ödeyip kira öder gibi ev sahibi olmayı araştırmaktadırlar. Taksitle ev alma düşüncesindeki kişiler için eğer maddi birikimleri yok ise peşinatsız ev seçeneklerini değerlendirirler. Maddi birikimleri olmayan kişilerin senetle ev sahibi olup kendi evlerinde rahatça yaşamaları için finans kuruluşları ev finansman seçenekleri sunmaktadır. Katılımevim; peşinatsız düşük taksitle ev alma fırsatı sunan ender firmalar arasında yer aldığı için yoğun bir şekilde de ilgi odağı olmayı başarıyor.

Peşinatsız Ev Sahibi Olmanın Yolu

Katılımevim başta olmak üzere finans kuruluşlarının farklı katılım modelleri ile herkes bütçesine uygun ev sahibi olmak hayalini gerçekleştirebilmektedir. Bu katılım modelleri içinde en çok tercih edilen çekiliş/kura sistemidir. Düşük ya da bütçesine uygun taksitlerle ev sahibi olma düşüncesinde olan kiradan kurtulmak isteyen kişiler bir araya gelerek bir grup oluştururlar.

Grupta taksitle ev al düşüncesiyle bir araya gelen kişiler her ay belli bir tutarda para toplarlar ve bu para bir ev parasıdır. Bu ev parası her ay gruptan bir kişiye verilir. Ev parasının verileceği kişi noter huzurunda yapılan çekilişle belirlenir.

Böylece her ay gruptaki bir kişi ev sahibi olur. Gruptaki kişilerin yarısı ev sahibi olunca ev sahibi olamayan kişiler de o ay ev sahibi olur. Yani ev almak için gruptaki kişi sayısının tamamlanmasını beklemezler. Kiracıya ev sahibi olma fırsatı olan bu sistemde birçok kişi ev sahibi olmuştur.

Peşinatsız Ev Almanın Masrafı Nedir?

Finans kuruluşlarındaki katılım modeli ile faizsiz ev almak isteyenler sisteme giriş yaparken katılım payı olarak bir ödeme yaparlar. Farklı finansman seçenekleri ile ev alınacağı zaman ödenecek masrafların yanında küçük bir tutar olan bu katılım payı kredisiz ev almak isteyenler için cazip bir fırsattır.

Bunun dışında katılım modellerinde herhangi bir masraf olmaz.  Peşinatsız düşük taksitle ev alma fırsatı söz konusu olduğunda elbette ki akla gelen ilk seçenek Katılımevim olduğu için söz konusu firma ilgi odağı olmayı da başarıyor.