2000’li yılların başından bu yana inşaat sektörü çok hızlı bir büyüme kat etti. İnşaat sektörü hem kendi başına hem de bu sektörü destekleyen kollarda genişledi. İstihdam yarattı ve ekonomiye hareketlilik sağladı. Ancak inşaat sektöründe projeler tamamlandıktan sonra ölü yatırım olarak kabul edilir. Hal böyle olunca gerçekleştirilen projelerin bir an önce satılması ve sıcak paraya dönüşmesi hem ulusal ekonomi anlamında hem de sektörde çalışanlar anlamında oldukça önem taşır. Bu projelerin satılması için de firmalar oldukça uygun koşullarda kampanyalar sunuyorlar. Ev almak istiyorum diyenlerin mutlaka göz atması gereken projeler var.

Günümüz koşullarında ev sahibi olmanın en kolay yolu hiç kuşkusuz belirli bir peşinat ile ev sahibi olmak. Peşinatınız olduktan sonra kira öder gibi ev sahibi olmanız çok kolay.

Kiradan Kurtulmanın Yolları

Erken dönemde planlama yaparak, kiradan kurtulmak adına birikim yaptıysanız düzenli ödemeler ile ev sahibi olmanız oldukça kolay olacaktır. Ev almak adına yapmanız gereken öncelikli işi yapmış olarak istediğiniz yöntemde ev sahibi olabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki peşinatsız ev sahibi olmak hem uzun sürecektir hem de ödemeler sizi yorabilir.

Birikiminizi yaptınız, peşinatı cebinize koydunuz. Düzenli ödemeleri gerçekleştirebilecek bir gelire de sahipseniz, ödeme gücünüz doğrultusunda ev almanın kolay yolları sizleri bekliyor. Banka kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz. Bankalar zaten alacağınız ev için, evin bedelinin maksimum %80’ni kadar kredi veririler. Alacağınız bu kredi de sizi kolaylıkla ev sahibi yapar. Üstelik uzun vadeli ödeme seçeneğini kullanarak rahat rahat taksitlerinizi ödersiniz. İsterseniz firmaların taksitle ev alma kampanyalarını da değerlendirebilirsiniz. Katılım bankacılığı veya yardımlaşma geleneği baz alınarak kurulmuş firmalara da göz atabilirsiniz.

Erken Dönemde Ev Sahibi Olmanın Püf Noktaları

Ev sahibi olmayı düşünüyorsanız erken dönemde bunun için bir planlamaya gitmelisiniz. Öncelikle kaç yıllık bir zaman diliminde ev sahibi olabileceğinize karar verin. Bu kararı verirken ve planlamanızı yaparken gerçekçi olun. Bütçenize uygun olarak aylık birikim yapmaya başlayın. Unutmayın ki peşinatınızın olması ev almanızı oldukça kolaylaştıracaktır. Harcamalarınızı bütçenize uygun yapın. Gereksiz harcamalardan uzak durun. Böylece birikim yapmanız daha kolay olacaktır. Planlarınıza mutlaka uymaya çalışın.