Kim peşinat ödemeden ev sahibi olmak istemez ki? Peşinatsız ev sahibi olmanın kolay yolunu öğrenmek üzeresiniz. Ev sahibi olmak sandığınız kadar zor olmaya bilir.

Ev alacağım ama peşinat ödemek istemiyorum

Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsunuz ama peşinat ödemek ve konut kredisi kullanmak istemiyorsunuz. Muhtemelen binlerce insan gibi sizinde kenarda ev alabilecek kadar yüksek bir meblağınız yok. Ev kirası ödemek havaya gitmiş para gibi gelmeye başladı. Ne yapabilirim diye kara kara düşünüyorsunuz. Her şeyin çaresini bulan insanoğlu buna da bir çözüm buldu.

Artık onlarca firma insanları bir araya getiriyor ve ev alma hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Küçük bir internet gezintisiyle bu işin ehli onlarca firma bulabilirsiniz. Hemen hemen hepsi birbirine yakın koşullarda ev sahibi olmanızı sağlıyor. Peşinat ödemeden ev sahibi olmak için yazının devamını dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Peşinatsız ev alma şartları

Peşinat ödemeden ev sahibi olmak isteyenler için özel koşullar sağlayan firmaların çalışma şekilleri genel olarak birbirine çok benzemektedir. Öncelikle bütçe ve talebinize göre fiyat belirlemesi yapılıyor. Ne miktarda taksitlerle ödeme yapmak niyetindeyseniz, o miktarda katılımcı sayısına sahip bir gruba dahil edilirsiniz. Diyelim 120 ay taksit ödemek istiyorsunuz. Bu durumda 120 kişilik bir gruba dahil ediliyorsunuz. Her ay noter huzurunda yapılan çekilişle bir kişi ev sahibi oluyor.

İlk aylarda kurayı kazananlar, ev kirasından kurtuldukları için vadeyi biraz fazla ödeyebiliyorlar. Genelde taksit sayısının yarısına gelindiğinde tüm üyeler ev sahibi olmuş oluyorlar. Bu noktada büyük firmalar ile çalışmak anlaşmalı oldukları müteahhit sayısının çokluğu nedeniyle büyük fayda sağlamaktadır.

Tüm borç kapatılana kadar evler kiralanabilir ama kesinlikle devredilemez ve satılamaz.  Diyelim ki işin yarısına geldiniz ve ödeme güçlüğü çekmeye başladınız. Onun da çaresi var. Bu gruba olan üyeliğiniz sonlandırılıyor. Doğrudan bir sonraki gruba dahil ediliyorsunuz. Herhangi bir sebepten dolayı anlaşmadan vazgeçebilir, dosya ve organizasyon gideri olarak alınan paralar hariç, ödediğiniz tüm bedeli geri alabilirsiniz.

Genel olarak aylık ödemelerde gecikme yaşanırsa küçük bir gecikme faiz bedeli alınır. Sistem burada gücünü üye sayısı çokluğu ve nakit akışından alır. Yeterince büyük bir firma ile anlaşırsanız, sıkıntı çekmeden ev sahibi olabilirsiniz. Firmalar genelde grupları oluştururken aynı ekonomik şartlarda ve ödeme gücüne sahip olan kişileri seçmeye dikkat ediyorlar. Bu da evi aldıktan sonra size yakın hayat şartlarını yaşayan insanlarla komşu olma ihtimalini arttırıyor. Eee ne demişler; ev alma komşu al.