İnsanların ev sahibi olmak istemeleri en temel istemlerinden bir tanesidir. Zira kira ödemek yerine, ev sahibi ile uğraşmak yerine kendi evlerinin olması, evlerinde kendi istedikleri gibi değişiklikler yapabilmeleri en doğal haklarıdır.

Ama kimi zaman insanların ekonomik koşulları mevcut birikimleri ile ev sahibi olmaya yetmez. Hatta bazen önden ödenecek peşinatları da yoktur. Bu durumda da doğal olarak peşinat ödemeden ev sahibi olmak için arayışlara girerler. Her ne kadar dışarıdan bakıldığından bu durum ilk anda imkansız gibi görünse de peşinatsız ev almak artık imkansız değil.

Peşinat Ödemen Ev Sahibi Olma Yöntemleri

Bugün peşinat ödemeden ev sahibi olmak noktasında farklı yöntemler bulunuyor. Bunlardan ilki konut kredisi kullanmak. Bugün birçok bankanın Mortgage gibi ev alma kredisi bulunuyor. 10 yıla kadar kullanılan bu kredi ile hiçbir biçimde peşinat ödemeden ev sahibi olabilmek mümkün oluyor.

Bir diğer yöntem ise Katılımevim bu alanda özel olarak hizmet veren bir kurumdur. Bu kurumlarda da insanlar sahip olmak istedikleri evin türüne uygun olan gruplara giriyor. Böylece de kira öder gibi ev sahibi olma şansına sahip oluyorlar.

İlk yöntem olan bankalar aracılığı ile ev sahibi olur iken bankalar tarafından belli başlı evraklar isteniyor. Bunlar ise şunlar:

  • Kimlik fotokopisi
  • Kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir fatura
  • Gelir belgesi
  • İlgili evin tapu fotokopisi.

Bu noktada QNB Finansbank müşterilerine kolaylık sağlayan kurumların başında geliyor. Ama diğer bankalar da başvuran kişilerin ev sahibi olmasına olanak verecek krediler veriyor.

Elbette evin borcu bitene dek de evin üzerinde bulunan ipotek kalkmıyor.

Peşinatsız Ev Alırken Bilinmesi Gerekenler

Hangi yöntemle olursa olsun peşinat ödemeden ev sahibi olmak isteyenler mutlaka belli başlı hususlara dikkat etmek durumundalar.

Eğer banka kredisi ile ev sahibi olunacak ise mutlaka en düşük aylık faizi uygulayan banka ile çalışılması gerektiği unutulmamalı.

Diğer yöntemler de ise aylık ödenecek rakama dikkat edilmeli ve koşulları tam olarak öğrenilmeli. Zira faizsiz ev uygulaması yapan kurumların kendi içinde farklı yapılanmaları oluyor. Ara ödeme uygulaması da devreye girebiliyor. Kişi kendisine en uygun yöntemi bularak seçimini yapmalı.