Ülkemizde dev inşaat firmaları vardır. Bu firmalar çok büyük projelere imza atarak vatandaşın güvenini kazanmıştır. Günümüzde yaşanan ekonomik bazı sıkıntılarla birlikte hem konut fiyatları hem kiralar son derece arttır. Her ay maaşının büyük bir kısmını ev sahibinin eline teslim eden bütün kiracılar kiradan kurtulmak için türlü türlü hayallere dalmaktadır.

Aylık kira ödememi krediye verseydim diyen kiracı ev sahibi olacağını düşünür. Düşünür fakat istenilen peşinat ve faiz oranları kiracının düşüncesinden vazgeçmesine neden olur. İnşaat piyasasında satışlar çeşitli nedenlerden dolayı durma noktasına geldiğinden firmalar peşinatsız ev sahibi olma seçenekleri üretmeye çalışmaktadırlar. İnşaat firmaları müşterilerine peşinat almadan, ara ödeme istemeden, faizsiz ev satışı yapmaktadır. Peşinat alınmadığında aylık ödemelerin artacağını unutmamak gerekir.

Bankalar ve İnşaat Firmaları İşbirliği

Kentsel dönüşümler ve daha birçok etkenden dolayı ülkemiz konutta doyum noktasına ulaşmak üzere olduğundan piyasada hareketlilik çok fazla değil. Çok sayıda konut yaptığı halde satışını yapamayan bazı inşaatçılar senetle ev almak isteyenlere yardımcı olmaktadır. Güvenilir firma olduğu müddetçe senetle iş yapmak sıkıtı doğurmamaktadır. Fakat güven olmadığı noktada senet konusu ciddi problemlere neden olduğundan dikkatli olmakta fayda vardır.

Büyük inşaat şirketleri ile bankaların bazı şubeleri ile müşterilerinin faizsiz kira öder gibi ev alması için işbirliği yapmaktadır. Şirketler alacakları kar oranından vazgeçerek bankalardan müşterilerine peşinatsız, sıfır faizli konut kredisi vermesini istemektedir. Bu durumda kişi aldığı kredi ile anında evine taşınır. Kiradan kurtularak kendi evinin taksitlerini ödemeye başlar. Hem peşinatsız hem de faizsiz olduğundan vatandaş için oldukça karlı bir durumdur.

 Kredisiz Ev Nasıl Alınır?

Kredi almadan ev almak için Toplu Konut Projeleri değerlendirilebilir. Toplu konutlardan dar ve orta gelirli vatandaşlar Kredisiz ev alma imkanını elde edebilirler. Çünkü bir dönem yüksek gelirliler için de yapılmış olmasına rağmen günümüzde özellikle dar gelirliler için sınırlı sayıda yapılabilmektedir. Toplu konutlar belli yerlerde yapıldığından farklı yerlerde almak isteyenler için uygun olmamaktadır.

Peşinatsız, kredisiz ve faizsiz ev almak isteyenlerin dikkatini 3 büyük firma çeker. Taksitle araba ve ev alma imkanı veren bu firmalar organizasyon ücreti ile işlem yaparak altın günü mantığı ile hizmet vermektedir. Peşinat almayıp organizasyon ücretini peşin olarak değerlendirirler. Peşin hükmündeki organizasyon ücretini de aylık taksitlerle ödeme kolaylığı sağlanır.