Kirada oturmak maddi anlamda bir kayıp meydana getirdiğinden kiracılar konut kredisi çekerek ev sahibi olmaya çalışmaktadır. Kiracılar her ay ev sahibine aylık gelirlerinin büyük bir kısmını teslim ederler. Her ay yapılan bu ödeme karşılığında kiracının eline maddi bir yatırım geçmez. Kiraya verilen para adeta havaya saçılmış gibidir.

Binbir zorluklarla kazanılan parayı hiç kimse havaya saçmak istemez. Bundan dolayı internet sayfalarında veya bankaların resmi sitelerinden bulunan konut kredisi hesaplama araçlarını kullanarak kendilerine bir yol çizmektedirler. Hesaplama araçlarında yaklaşık bir rakam çıkarılır. Bu rakamları dikkate alan kiracılar, kiraya verdikleri ücretin üzerine biraz daha koyup ev sahibi olma yoluna kredi çekerek adım atarlar.

Konut Kredisinde Ne Kadar Peşinat Verilir?

Kredi almaya karar verenlerin kafasında en fazla ne kadar çekebilirim sorusu bulunur. En uygun konut kredisi veren bankalar bu soruya şöyle cevap verecektir; “alacağınız evin ekspertiz değerinin %80’nini size konut kredisi olarak verebiliriz.” Geriye kalan %20’lik oran peşinat olarak verilmesi gerekir. Bundan dolayı alacağı evi belirleyen kişiler aynı zamanda evin %20’lik miktarını peşin olarak hazır etmelidir.

Bankalar, müşterisine kredi kullandırmadan önce ekspertiz firmasından görevli talep ederler. Ekspertiz eve giderek bir rapor hazırlar. Evin yaşını, binanın bulunduğu konumu, dairenin bulunduğu katı, yapının sağlamlık derecesi, evin kaç metrekare olduğu, büyüklüğü gibi hususlar dikkate alarak bir değer biçer. Değer belirlemede benzer konutlarla kıyas da yapılır. Değerin yer aldığı rapor bankaya sunulur. Banka bu değerin en fazla %80’nini ev kredisi olarak verir. Evin değerinin vs hesaplamaya katılmadan ev almak isteyenler Katılımevim hizmetlerini değerlendirebilir.

Maaşın Konut Kredisi Miktarına Etkisi

Banka, kredi verirken kendini garantiye almak ister. Bunun içinde müşterinin ödeyebileceği kadarlık kredi verir. Bankaların konut kredisi verirken dikkate aldıkları bir diğer husus ise müşterinin maaşıdır. Aylık ödemenin ne kadar olması gerektiği bankadan bankaya değişir. Bazı bankalar aylık ödemenin maaşın %50’si kadar olan krediye onay verirken bazıları %40’na onay verir.

Aylık ödemesinin daha yüksek olmasını isteyenler ailedeki diğer çalışanların maaşlarını da kredi hesaplamalarına kattırabilir. Ailenin geliri daha fazla gözükeceğinden aylık ödeme oranı yükselir. Fakat aileden birinin kredi notu düşükse kredi başvurusu reddedilebilir. Emlak konut kredisi alabilmek için kredi notunun yüksek olması gerektiği unutulmamalıdır.