Faiz, İslam dininde Riba olarak geçmektedir. Hak olmayandan daha fazlasının alınmasından ve kişiyi zor durumda bırakmasından dolayı İslam dini faizi yasaklamıştır. Kiradan kurtulmak ve ev sahibi olmak isteyenlerin karşısına ilk seçenek olarak genellikle bankaların verdiği konut kredileri çıkmaktadır. Bankaların konut kredilerinde faiz vardır. Kişi ödediğinden çok daha fazla geri ödeme yapmaktadır.

Günümüzde artan kredi faizlerine artan konut fiyatları da artınca faizin neden yasaklandığı çok iyi anlaşılmaktadır. Kredi ödemelerini yapan dar gelirli Kiracı ev sahibi olmak isterken yaşam sıkıntısı çekmeye başlar. Çünkü aylık ödemelerin yüksek olması ve ekonomik gelişmeler kişileri altından kalkılması zor durumlara sokmaktadır. Kredi yerine senetle ev almak alternatifi bulunsa da çok tavsiye edilen bir seçenek değildir.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Güvenilir Firmalar

Kredi almadan ev sahibi olmak mümkün mü? Tabi ki mümkündür. Ülkemiz ekonomik olarak her geçen gün değişim göstermektedir. Kredisiz ev almanın en bilinen yöntemleri arasında faizsiz hizmet veren firmalar akla gelmektedir.  Bu firmalar uzun zamandan beri ülkemizde hizmet vermektedir. Güvenilir dört büyük firma milyonlarca kişinin kredi almadan, dayanışma ve yardımlaşma yöntemiyle ev sahibi olmasına yardımcı olmuştur.

Bayanların altın günü mantığından yola çıkarak geliştirilmiş olan bir tekniğe sahip olan bu firmalardan taksitle araba ve ev almak mümkündür. Firmalar, ekstra sadece organizasyon ücreti almaktadır. Aylarca ödeme yapan kişi firmadan çıkmayı düşündüğünde ödediği parayı geri alabilmektedir. Fakat yüzde 7 ile 12 arasında değişen organizasyon ücretini alamamaktadır.

Faizsiz Firmalar ile Katılım Bankalarının Kıyaslaması

Faizsiz kura yöntemiyle altın günü mantığı ile hizmet veren firmalar peşinatsız ev almayı sağlamaktadır. Fakat bu seçeneğin bir dezavantajı bulunmaktadır. O da kuranın ne zaman çıkacağının belli olmamasıdır. Bunun anlamı şudur; kişiye ilk aylarda kura çıkmadığında firma ödemeleri ile birlikte aylarca kira da ödeyeceğidir. Ekstra yük durumu söz konusu olacaktır. İlk aylarda çıkanlar ise oldukça avantajlı bir konumda olup kiradan kurtulacaklardır.

Kar payı ile çalışan katılım bankaları faizsiz kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı vermektedir. Katılım bankaları müşterisinin almak istediği evi kendi satın alır. Üzerine kurumun hakkı olan ve müşteri ile anlaştığı kar payını koyarak müşterisine satar. Anında alıp oturmaya başladığı evinin faizsiz konut kredisini kira gibi ödemeye başlar.