Günümüzde hemen herkes kira öder gibi ev sahibi olmak ister. Normalde kiralık evde ödediği kirayı satın aldığı ev için ödemeyi ve bu ödemelerin sonunda ev sahibi olmayı düşünür. Esasında bunun yolu kredisiz ev almakla mümkündür. Peki kredisiz ev nasıl alınır? Kredisiz ev almak için ne yapmak gerekir? İşte bu sorularımızın tamamı yazımızda yer alıyor!

Ev satın alma deyince ilk akla gelen bankalardan konut kredisi kullanımıile evin finansmanının sağlanmasıdır. Bankalar kredi kullandıracakları müşterilerinin belli kriterleri (gelir yeterliliği, uygun borçlanma limiti )  sağlamalarını istemektedir. Bu kriterleri sağlayamayan kişiler konut kredisi kullanamadıkları için bu kişilerin konut sahibi olabilmeleri için kredisiz ev alımı için farklı ödeme yöntemleri geliştirilmiştir.

Senetle Ev Alma Yöntemi

Eski bir yöntem de olsa artık senetle ev satışı yapılmaktadır. İnşaat şirketleri yaptıkları konut  projelerinde bankadan kredi kullandırıp sattıkları konutlar yanında, bankadan kredi kullanamayan müşterileri için senetle kredisiz ev satışı yapmaktadırlar. Kredisiz ev almanın alternatifi olan senetle satışta, firmalar kendi çaplarında konut alan kişinin de istihbaratını ve ödeme gücünün araştırmasını yapmaktadırlar. Bu noktada faizsiz ev almak isteyenler için senetle ev almak farklı bir alternatif seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ev Sahibi Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kredisiz ev sahibi olmak için, pek çok farklı alternatif seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında katılım bankacılık sistemine dahil olan bankalardan kredi çekmek de bulunmaktadır. Bu noktada kredisiz ev almak için söz konusu bankaların şubelerine giderek başvuruda bulunmak yeterli olmaktadır. Ancak ev sahibi olmak için sadece başvuruda bulunmak yetmemektedir. Bunun için söz konusu bankanın size olur vererek kredinizi tanımlaması gerekmektedir.

Kredisiz ev alma fikirleri arasında imece usulü denebilecek bir tarzda ev almak için kredi veren kuruluşlar da yer almaktadır. Bu kuruluşlar üyelerinden para toplayarak, ev almak isteyenlere alternatif seçenekler sunmaktadır. Günümüzde bu yöntemle ev sahibi olanların sayısı günden güne artış göstermektedir. Ancak burada söz konusu kuruluşun güvenli bir firma olmasına dikkat edilmesi şart olmaktadır.