Günümüzde ev sahibi olmak hemen hemen herkesin gelecek planları içerisinde vardır. Ev fiyatları göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir taksitsiz ev alma durumu pek mümkün olmamaktadır. Bu sebeple ev sahibi olmak isteyenlerin akıllarına ilk gelen bankalar aracılığı ile konut kredisi kullanmak olmaktadır. Ancak gerek dönemin kredi faizlerinin yüksek olması gerekse bankalardan kişilere kredi çıkmaması buna mani olabilmektedir.

Konut kredisi çekmeyen ya da çekemeyen kişiler ev parasını tedarik edebilmek için başka arayışlara girmektedir. Bu noktada ev almak isteyen kişilerin imdadına kredisiz ev almalarına olanak sağlayan bazı kuruluşlar girmektedir. Bu kuruluşlar birçok konuda ev sahibi olmak isteyen kişilere yardım etmektedir.

Sıfır Peşinat İle Kredisiz Ev Almak

Ev alma sürecinde yaşanan bir diğer problem ise ev için gerekli olan peşinatı sağlayamamaktır. Bu gibi durumlarda sıfır peşinat ile kredisiz ev sahibi yapan bazı inşaat firmaları ve kuruluşlar karşımıza çıkmaktadır. Müşterilerinin kredisiz ve peşinatsız ev sahibi olmasını sağlayan bu firma ve kuruluşlar kişilerin bütçesine göre ödeme planı ve vade uzunluğu belirlemektedir. Bu sayede hem peşinatsız hem de kredi kullanmadan taksitle ev alma durumu gerçekleşebilmektedir.

Kredi Kullanmadan Kira Öder Gibi Ev Almak

Geçmişte konut kredisi kullanmanın kredi faizlerinin düşük olması sebebiyle kullanıcısına birçok avantajı vardı. Ancak şimdilerde yükselen kredi faizleri sebebiyle neredeyse bankaya ödenen miktar ev fiyatının 2 katını bulmaktadır. Bu doğrultuda aylık taksit tutarları da hayli yükselmektedir. Sonuç olarak gelinen noktadaki tutar kira miktarı olarak nitelendirilmekten çok uzak olabilmektedir.

Kiracıların kira öder gibi ev sahibi olabilmek için tercih edilebilecek farklı birkaç seçenek bulunmaktadır. Bunlarda ilki inşaat firmalarının ödeme sizi uzun vadelere böldüğü konut tiplerini tercih etmektir. İkinci olarak da eğer elinizde küçük miktarda peşinat varsa TOKİ konutlarından birisini tercih edebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise birkaç kişinin toplandığı ve her ay bir kişiye ev alındığı sistemleri seçebilirsiniz.

Faiz Ödemeden Ev Almak

Bir ev satın alırken, ev ücretinin tamamına sahip değilseniz, faiz ödemeden o evi satın alabilmek imkansız gibi durmaktadır. Ancak bazı kuruluşlarca faizsiz ev satın almak mümkün olabilmektedir. Bu kuruluşların belli bir çalışma sistemleri mevcuttur. Sistemde bir ev fiyatı belirlenir ve o fiyatta ev sahibi olmak isteyen kişiler aynı sisteme dahil edilir. Her ay kura çekilişi yapılır ve bir kişi ev sahibi olur. Bu süreçte ev için belirlenen tutar ve taksitler faizsiz tahsil edilir.