Hemen hemen herkesin hayalinde bir Ev sahibi olmak vardır. Çünkü günümüzde ev artık zaruri bir ihtiyaçtır. Her geçen gün zorlaşan hayat şartlarına bir de kira sorunu eklendiğinde geçim epeyce zorlaşmaktadır. Maddi durumun dışında, oturulan evin başkasına ait olması kişiyi psikolojik olarak da rahatsız eder.Bir yere ait olamamak, tam alışmışken ev sahibi tarafından çıkarılmak, manevi sıkıntı da yaratır.

Bunun için birçok kimse Kiradan kurtulmak için çareler arar. Bankalar, emlak kuruluşları ve son zamanlara epey gündemde olan İMECE usulü Kira öder gibi ev sahibi yapan kurumlar farklı seçenekleri ile kişilerin hizmetine sunar.

Peşinatsız, kredisiz ev alma mümkündür

Kiradan bir an önce kurtulup Ev almak isteyenler için farklı alternatifler vardır. Bankaların hemen hemen hepsi, uzun vadeli uygun ödeme koşulları ile konut kredisi sunmaktadır. Ancak, burada öncelikle satın alınacak ev belirlenmelidir. Bankalar genelde belirli bir miktar peşinat olmasını ister. Kalan para belirli faiz oranıyla kısa, orta ya da uzun vadelere bölünebilir.

Ancak herhangi bir birikimi olmayan kişiler için, Peşinatsız ev almak da mümkündür. Bunun için birçok emlak konut şirketleri ve kurumlar harekete geçmiştir. Belirli faiz oranlarıyla uzun vadede lüks dairelere sahip olmak isteyen kişiler, istedikleri vadelerde ev sahibi olabilir. Ancak emlak konutla genelde maddi durumu üst düzeyde olan kişilere hitap etmektedir. Günümüz koşullarında orta ve düşük gelirlinin peşinat olmasa bile yüksek ödeme olduğundan dolayı bu tarz evlere sahip olması neredeyse imkansızdır.

Ayrıca henüz inşaat aşamasındaki yapılara güvenip Senetle ev almaya kalkmak da oldukça risklidir. Verilen senetler başkasına devredilebilir. İnşaat yarım kalabilir. Sonuçta yine mağdur olan vatandaştır. Bunun için dikkat etmelidir. Sloganları Kiracıya ev olan bazı kurumlar ise kişileri bir araya getirerek kooperatif usulü ev alma seçeneği sunmaktadır. Özellikle orta ve alt gelir grubunda olan kişileri ev sahibi yapmak için, bankaların aksine Faizsiz ev fırsatı sunmaktadır. Her ay kura usulü bir kişi, faiz ödemeden Taksitle ev alma şansı tanınmaktadır.

Ev sahibi olmak için kredi şart değil

Ev sahibi olmak için bankaları tercih ettiği zaman, uzun vadelerde ve  faizlerle çektiği kredinin iki katı tutarında para ödemek zorunda kalmaktadır. Oysa Kredisiz ev almak artık mümkündür.Kişilerin biraraya gelip imece usulü birbirlerini ev sahibi yaptığı sistemle kira kadar bir ücret ödenmektedir. Vadesi daha uygun ve risksiz bu yöntemle üstelik peşinatsız senetsiz ve Taksitle ev al, kiracılıktan kurtul ve ev sahibi ol.