Özellikle kirada oturan kişiler kiradan kurtulmak için ev sahibi olmayı düşünürler. Maddi birikimleri de yoksa peşinatsız ev sahibi olma seçeneklerini araştırmaya başlarlar. Ev finansman seçeneği olarak ilk akla gelen banka konut kredisidir. Fakat senetle ev sahibi olmak isteyenler banka konut kredisi ile ev sahibi olmaktan uzak durmaktadırlar. Konut kredisi dışında kiracıya ev sahibi olma fırsatı veren farklı ev finansman seçenekleri de vardır. Kredi kullanmadan faizsiz ev sahibi olma fırsatı pek çok insana oldukça cazip gelmektedir.

Konut Kredisinin Dezavantajları

Taksitle ev alma düşüncesi ile harekete geçen kişilerin ilk aklına gelen ev finansman seçeneği günümüzde çok tercih edilen bir seçenek değildir. Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması ve konut kredisi geri ödemelerinin yüksek tutarlarda olması sebebiyle faizsiz ev sahibi olmak isteyenler konut kredisinden uzak durmaktadırlar. Konut kredisi satın alınacak evin ekspertiz değerinin yüzde 70 ‘i ya da yüzde 80’ine kadar kullandırılır. Kalan tutarı da ev almak isteyenin tamamlaması gerekmektedir.

Böylece peşinat ödeyecek birikimi olmayanlar da konut kredisinden uzak durmaktadırlar. Ayrıca konut kredisinde faiz ödemesi dışında ekspertiz masrafı, sigorta masrafı gibi ekstra masraflar olduğu için taksitle ev al düşüncesinde olan kişileri bu masraflar da maddi olarak zorlamaktadır. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler konut kredisi kullanmanın dezavantajları sebebiyle farklı finansman seçenekleri arayışına girerler.

Konut Kredisi Dışında Ev Finansman Seçenekleri

Konut kredisi dışında ev finansman seçeneğini araştıran kredisiz ev sahibi olmak isteyen kişiler banka dışı finansman şirketlerinin farklı katılım modelleri ile ev sahibi olurlar. Katılımevim başta olmak üzere bu finansman şirketlerinin Rahat Model-Sabit Model- Hızlı Model- Esnek Model olan katılım modellerinden biri seçilerek ev sahibi olunur. Ev sahibi olmak isteyen kişiler bu katılım modellerinden bütçelerine ve ödeme güçlerine uygun olan bir katılım modelini seçip kendi evlerinde mutlu ve huzurlu yaşamaktadırlar. Maddi olarak zorlanmadan ev sahibi olmanın sihirli formülü olarak karşımıza kredi kullanmadan faizsiz ev sahibi olma fırsatı çıkmaktadır.