İnsanlar sevdikleri ile birlikte mutlu, huzurlu, sağlıklı ve sevdikleri ile aynı çatı altında yaşamak isterler. İster evli ister bekar olsun çoğu insanın kiradan kurtulmak ve ev sahibi olmak hayallerini süslemektedir. Kültürümüzde ev sahibi olmaya önem verildiğinden kiracı ev sahibi olmak için çeşitli arayışlar içerisine girer.

Bazı kişilere göre kirada oturmak daha mantıklı olsa da ev satın almanın iyi bir yatırım olduğu unutulmamalıdır. Senetle ev almak veya farklı yöntemlerle alınan ev birkaç yıl sonra ciddi anlamda kazandıran güzel bir yatırıma dönüşebilir. Özellikle güzel bir konumda alınan ev fiyatının mislini sahibine kazandıracaktır. Merkezi konumdaki evlerin kira getirisinin de çok yüksek olacağını dikkate almak gerekir.

Kirada Olmanın Avantaj ve Dezavantajları

Kirada oturanlar aslında avantaj ve dezavantajlarını çok iyi bilmektedir. Kirada oturmanın avantajları:

  • Kısa aralıklarla evi değiştirebilme şansı
  • Ev içerisindeki tamirat ve tadilat masraflarının ev sahibi tarafından karşılanması
  • Yüksek fiyatlı evden daha uygun eve geçip faizsiz kira öder gibi ev alabilmek için birikim yapabilme

Kirada oturmanın dezavantajları:

  • Ev sahibi veya komşularla yaşanabilecek olası problemler
  • Evin içinde yapılması gereken tadilatlara ev sahibinin müsaade etmemesi
  • Her ay düzeli olarak ödenen yüksek tutarların yatırım amaçlı olarak geri dönüşümünün olmaması kredili veya Kredisiz ev alma yöntemlerini cazip hale getirmektedir.

Ev Sahibi Olmanın Avantaj ve Dezavantajları

Kirada olmanın bazı avantajları vardır. Fakat peşinatsız ev sahibi olmak kiracı olmaktan daha fazla avantaj sağlamaktadır. Ev sahibi olmanın avantajı:

  • Ev içerisinde istenildiği gibi değişiklik ve tadilat yapabilme lüksü
  • Taksitle araba ve ev almayı kolaylaştıran yöntemlerle bir müddet taksit ödeme sıkıntısı yaşansa da neticede kişiye maddi olarak bir yatırım kalacaktır. 10 yıl kira ödeyen kişi ödediği tutarın tamamını ev sahibine bırakmaktadır. Oysaki 10 sene taksit ödeyerek ev satın alan kişi kendi mülkünün sahibi olmuş olur.
  • Ev satın almak çok güzel bir yatırımdır. Mülk fiyatlarının bir senede gösterdiği artış düşünüldüğünde 10 sene gibi bir sürede taksitler bittiğinde nasıl bir maliyete sahip olacağı hesaplanmalıdır.