Ev almak kiradan kurtulmak isteyen herkesin hayalidir. Fakat günümüzün ekonomik koşulları ev sahibi olma şartlarını zorlaştırmaktadır. Bundan birkaç yıl öncesine kadar ev almak için en çok kullanılan seçenek bankalardan konut kredisi almaktı. Günümüzde kredi faiz oranlarının artması ve konut fiyatlarının yükselmesi kişilerin konut kredilerine karşı çekimser kalmasına neden oldu.

Dar gelirli olan kişilerin kredi çekebilmesi için öncelikle bankanın istediği yüzde 20’lik peşinatı hazırlaması gerekir. Peşinatı hazırladıktan sonra yüksek faiz oranlarıyla alınan kredinin geri ödemesi dar gelirlinin geçim sıkıntısı yaşamasına sebep olmaktadır. Kredinin dışında senetle ev almak gibi seçenekler bulunsa da kimi zaman maddi zararlara neden olduğundan dolayı çok tercih edilmemektedir.

Toplu Konut Projelerinden Yararlanmak

Belli bir seviyenin üzerinde geliri bulunan kiracı ev sahibi olma konusunda dar gelirli vatandaşlar kadar zorlanmamaktadır. Dar gelirli vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken ev için ekstra yatırım yapamamaktadır. Aslında oturduğu eve kira ödemektedir. Fakat ödedikleri kira düşük olduğundan üzerine biraz daha koyup ev sahibi olmak için yeterli değerde değildir.

Başbakanlık, dar gelirli ve muhtaç aileleri kalkındırmak ve peşinatsız ev sahibi yapmak için çeşitli projeler geliştirmektedir. TOKİ sistemi vatandaşı yormadan ev sahibi olmaya yardımcı olan projelerin başında yer almaktadır. Faizsiz kira öder gibi ödemeler yapılarak dar gelirliler yuva sahibi olurlar. Fakat TOKİ’ler dar ve orta gelirliler için sınırlı sayıda yapıldığından herkese yeterli gelmemektedir.

Kooperatif ve Faizsiz Sistemler

Kredi çekmeden ev sahibi olmanın bir diğer yolu da hisse kooperatiflerine girmektir. Kredisiz ev için uygun olsa da kooperatifler üyelerin ödemeleri ile ilerlemektedir. Ödemelerin aksaması durumunda teslimat gecikir. Ayrıca güvenilir ve işin ehli kooperatif firması olmadığında teslimat çok uzun sürebilmektedir.

Kredi çekmeden konut sahibi olmanın bir diğer yolu ise annelerimizin gün mantığının gelişmiş ve yeniden çeşitlendirilmiş hali olan yardım ve dayanışma firmalarıdır. Taksitle araba ve ev alma imkanı sunan bu firmalar aynı altın günlerinde olduğu gibi aylık ödemeler yapılır. Her ay noter huzurunda çekilen kura ile çıkan kişiye ev parası verilir. Kişi istediği yerden evini alabilir. Gruptaki kişiler bitinceye kadar ödemeler yapılır ve çekilişe devam edilir.