İnsanlar yaşadıkları evin kendine ait olmasını istemektedir. Kirada oturanlar her ay belli bir ücret kira bedeli ödemek zorunda ve bu bedel her yıl artış göstermektedir. Son zamanlarda şehirlerde kiralar oldukça fazla yükseldi. Yükselen kiraları ödemek yerine uygun olan ev alma yöntemleri arasından birini seçip kendi evine sahip olmak daha ekonomik olmaktadır.

Fakat ev sahibi olmak dile kolay geldiği kadar gerçekte de kolay değildir. Ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bir gelire sahip olan aile reisinin evin bütün parasını biriktirerek ev alması günümüz şartlarında oldukça zor gözükmektedir. Finans kurumlarından veya bankalardan konut kredisi almak ev almak için bir alternatiftir. Kredi çekmeden ev sahibi olmak isteyenler için ise farklı alternatifler de bulunmaktadır.

Devlet Desteğinden Yararlanmak

Bankalar müşterilerinin konut kredisi almasını kolaylaştırmak için bazı dönemlerde konut kredisi kampanyaları düzenlemektedir. Bankalar yaptığı kampanyalarla ev sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmak istemektedir. Fakat yine artan faiz oranları yapılan kampanyaları cazip kılmamaktadır. Kredisiz ev alma yöntemleri daha uygun olmaktadır. Devlet kredi çekmeden ev sahibi olmak isteyenlere destek vermektedir.

Desteği alabilmek için bazı şartlar gereklidir. Devletin belirlediği Ziraat Bankası gibi bazı bankalarda mevduat hesabı açtırmak şartlardan birincisidir. Bu hesapta devletin belirlediği yıl içerisinde belli bir miktar biriktirmek gerekiyor. Örneğin 5 yıl içerisinde 80 bin biriktirmek gerekiyor. Şartları yerine getirenler 15 ila 20 bin devlet desteği alarak ev sahibi olabilmektedir.

TOKİ Projelerinden Yararlanma

Konut kredisi taksitleri artan hayat pahalılığı ile birleşince ödeyicileri zorlamaktadır. Maddi açıdan zorlanmak isteyemeyenler kredi çekmeden ev sahibi olmak için TOKİ projelerini değerlendirmektedir. TOKİ fazladan kredi ödemesi yapmadan faizsiz ev almanın ideal yollarından biridir. Başbakanlığa bağlı olarak proje üreten TOKİ, özellikle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını kolaylaştırmaktadır.

Düşük taksitler eşliğinde konut satışı yapan TOKİ, müşterilerinden evin bulunduğu bölgede ikamet ve kısıtlı konut nedeniyle herkese hitap edememektedir. 20 yıl taksit ödeyerek ev sahibi olmak isteyen dar gelirlilere özel imkanlar sunmaktadır. TOKİ’nin şartlarına uymayanlar kura ile ev sahibi olma fırsatı veren dayanışma ve yardımlaşmaya dayanan firmaların imkanlarını araştırabilir. Annelerin klasik altı gününden esinlenen bu sistemle birçok kişi kredi çekmeden ev sahibi olmuştur.