Konya, Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip olan ilidir. Konya’da çok sayıda yeni konut projesi ile karşılaşabilirsiniz. İnşaat firmaları kiradan kurtulmak isteyenlere özel bazı kampanyalar yapmaktadır. Banka, kredi gibi detaylara girmeden inşaat firmalarının kampanyaları takip edilerek uygun fiyatlarla ev almak mümkündür.

İnşaat firmalarının bazıları lansmandan veya topraktan ev satışı yapmaktadır. Topraktan ev almak çok büyük bir risktir. Ev sahibi olmak isterken büyük maddi kayıplar yaşamamak için topraktan ev alımı konusunda ciddi anlamda dikkatli olunması gerekir. Büyük ve bilinen şirketlerde problem yaşanmaz fakat her firma aynı güvenilirlikte olmadığından risk büyüktür. Bazı inşaat firmaları da bankaların şubeleri ile anlaşarak müşterilerine uzun vade, düşük hatta sıfır faiz oranı ile konut kredisi verilmesini sağlarlar. Bu aslında inşaat firmasının karından fergat ederek banka ile anlaşması neticesinde gelişen bir olaydır.

Konya’da Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

Uzun zaman kirada oturanlar kira öder gibi ödemelerle kendi evinin sahibi olmayı hayal ederler. Bunu gerçekleştirebilmek için de çeşitli yollara başvururlar. Kira öder gibi ev sahibi olmaya imkan tanıyan seçenekler bulunur. Bankaların konut kredilerini bu minvalde düşünenler olabilir. Konut kredilerindeki faiz oranların artması aslında durumu biraz farklılaştırdı.

Doğru hesap yapılmadığında bankalardan alınan konut kredileri kirayı ciddi anlamda aşmaktadır. Konut kredisi hesaplaması yaparken faiz oranlarını, dosya masraflarını, yıllık maliyet oranlarını ve diğer ekstra masrafları eklemeyi unutmamalısınız. Bunlar eklenince aylık taksitler bütçenizi ve sizi uzun yıllar yorabilir. Alınan kredilerin miktarı genellikle yüksek olduğundan en az 5 en uzun 30 yıl kredi ödemesi yapılır.

Konya’da Faizsiz Ev Sistemleri

Bankaların dışında kiracıya ev alma fırsatı sunan bir diğer seçenek faizsiz, peşinatsız ve kredisiz çalışan kurumlardır. Konya halkının büyük çoğunluğu faiz konusunda hassastır. Faiz kullanmak istemez. Bundan dolayı ilde faizsiz kurumlar daha fazla talep görür. Birkaç yıl öncesinde tek bir kurum annelerimizin altın günü mantığını geliştirerek bu kurumların temelini attı.

Altın gününde olduğu gibi dayanışma ve imece usulü ile kurumlara gelen insanlar ev sahibi olmaktadır. Kurum kişiden alacağı evi, ödeyeceği taksit miktarını, vade süresini ve kullanmak istedi modeli belirlemesini ister. Kişi kendi bütçesini dikkat alarak kararını verir. Ödemelere başlar. Aslında kişi aylık birikimini yapar. Fakat bunu yaparken kurumun etkisi ile vaktinden çok ama çok kısa süre önce evini alıp içinde yaşamaya başlar.