Ailenizin tek bir geliri var ve siz konut kredisi alarak ev satın almak istiyorsunuz. Tek gelir ile konut kredisi alınabilirsiniz. Bankalar gelir konusunda kişinin düzenli bir geliri olmasına dikkat ederler. 18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bankadan kredi alabilir. Banka, kredi almak isteyen kişiden gelirini gösteren belge talep edecektir.

Gelir konusunda banka için sizin serbest veya SGK’lı çalışan olmanızın bir farkı yoktur. Önemli olan aylık düzenli gelirinizin miktarını belgelendirebilmenizdir. Katılıevim ise kişinin ödeyemediği noktada bırakabilmesine imkan tanıdığından böyle bir şart koşmaz. SGK kaydı olanların maaşlarını belgelendirmesi oldukça kolaydır. Kurumdan alacağı döküm veya maaş bordrosu en uygun konut kredisi veren bankadan kredi çıkartmak için yeterli olacaktır.

En Uygun Konut Kredisi ve Ek Gelirler

Bankalar ve faizsiz hizmet veren finans kurumları emlak konut kredisi olarak verecekleri paranın geri ödeneceğinden emin olmak isterler. Bunun içinde çeşitli şartlar koyarlar. Konulan şartlar arasında gelirin belgelendirilmesi ve belli yaş üzerine kredi vermemek vardır. 65 yaş üzeri ve emeklilere konut kredisi verilmez. Konut kredisi uzun vadede ödendiğinden 65 yaş üstüne ve emekliye vererek geri ödemeyi tehlikeye atmak istemezler.

Aylık geliriniz düşükse banka size az kredi çıkaracaktır. Kredinin az çıkarılmasının nedeni aylık gelirle orantılanmasından kaynaklanır. Konut kredisinin aylık taksit miktarı kişinin aylık gelirinin en fazla %60’ı kadar olabilir. Daha fazlası verilemez. Maaşı 4000 TL olan biri en fazla 2400 TL aylık geri ödemesi olacak şekilde kredi alabilir. Konut kredisi hesaplama işlemi buna göre yapılacaktır. 20

Konut Kredisi Hesaplarında Hane Halkı ve Ek Gelirler

Maaşı düşük olduğundan bankanın az kredi verdiği kişilere bir tavsiyemiz var. Ailenizden başka geliri olan varsa onu da kredi hesaplamalarına kattırın. Örneğin, anneniz sizinle yaşıyor ve emekli maaşı varsa hemen belgelendirin. Aile bireylerinden herhangi birinin maaşını belgelendirip bankaya sunduğunuzda kredi miktarınızı artırabilirsiniz.

Aile halkının gelirinin hesaba katılabilmesi için düzenli olması şarttır. Ailenizdeki başka birinin geliri yoksa ailenizden kalan kira veya buna benzer gelir varsa onu belgelendirebilirsiniz. Kısacası, düzenli olan ve belgelendirebildiğiniz bütün gelirler banka tarafından ek gelir sayılarak kredi hesaplamanıza katılır. Böylece istediğiniz miktarda ev kredisi almanız kolaylaşacaktır.