Kira ödemek son derece can sıkıcı olan bir iştir ve insanlar kiracı oldukları için istedikleri gibi evlerinde değişiklik yapamadığı gibi kira ödemek de başlı başına bir sorun teşkil eder ki bu durumda insanlar eğer yeterince bilgi ve birikimleri yok ise konut kredisi kullanarak ev sahibi olma yoluna gidebilmektedir.

Ama son dönemlerde konut kredisini tercih etmeyen bireyler için Katılımevim gibi bir seçenek de mevcuttur. Bu seçeneğe göre insanlar konut kredi faizleri ödemeden kendileri için en uygun evi faiz ödemeden alma şansına sahip olmaktadır. Çünkü bu kurumda tamamen faizsiz olarak ev alma olanağı mevcuttur. Bu sistemin genel olarak en temel avantajları faiz ve kredi yok iken taksit erteleme gibi bir seçenek mevcuttur.

Konut Kredi Vadesi Nasıldır?

Üstte yer alan bu temel bilgileri verdikten sonra  konut kredisi ile ev alacaklar için konut kredisi hesaplama konusundan da biraz bahsetmek gerekir ise ana hatları ile şunlar ifade edilebilir. Konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya ciddi anlamda değişiklik göstermektedir. Bunun yanında konut kredi vadesine göre faiz oranları hangi bankada olursa olsun değişiklik arz eder.

Konut kredisinin vadesi en az 1 yıldan başlayıp 10 yıla kadar tüm bankalarda standart olarak devam ederken kimi bankalarda bu vade süresi 20 yıl hatta 30 yıla kadar çıktığı görülebilmektedir. Ama her bankanın 10 yıl yani 120 ay gibi bir vade süreci standart olarak mevcuttur. Tüm bankaların erken kapatma gibi bir seçeneği de bulunmaktadır. Katılımevim için ise aylık ödenen taksit miktarı ve toplam miktara göre vadeler değişiklik arz eder.

Konut Kredisi Veren Bankalar

Genel anlamda konut kredisinin alınabileceği bankalara bakıldığında ise en avantajlı olan bankaların başında ziraat bankası konut kredisi ile ev sahibi olmak gelmektedir. Faiz oranları son derece uygundur ve devlet güvencesinde de olduğu için rahatlıkla ev sahibi olabilme şansı vardır. Bunun dışında diğer kamu ve özel bankalar aracılığı ile de farklı vade seçenekleri ile ev sahibi olma şansı her zaman için mevcuttur. Ama tüm bunlar ile uğraşmadan Katılımevim ile ev sahibi olmak her zaman için çok daha avantajlıdır.