Ev sahibi olma hayalleri kuran vatandaşların tercih ettiği yöntemlerden biri de konut kredisi kullanarak ev almaktadır. Ev kredisi kullanarak konut almak isteyen kişilerin bankalardan kredi alırken dikkat etmeleri gereken noktalar bulunmaktadır. Bankalar, ev kredilerinde evlerinin değerinin tamamını vermemektedir. Bankaların birçoğu satın alınmak istenen evin değerinin yüzde 80 oranında kredi vermektedir. Evlerin değerinin belirlenmesini için ekspertizler görev almaktadır. Bankalar, kendi güvenlikleri için konut kredilerinde belirli oranda peşinat almaktadır.

Ev kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin ödemesi gereken peşinat miktarı farklılık göstermektedir. Bankalara uygulanan yasal zorunluluklar arasında bulunan peşinat tutarı, son yapılan düzenlemeler ile yüzde 20 olarak belirlenmiştir. Bu düzenleme ile bankaların müşterilere uygulayabileceği en yüksek kredi oranı yüzde 80’dir. Kredi ile ev satın almak isteyen kişilerin öncelikle satın alacakları evi belirlemesi gerekmektedir. Ardından en uygun konut kredisi veren bankaların araştırılması faydalı olacaktır. Bankalara başvuru yapılarak konut kredisi peşinatı hakkında bilgi alınabilir.

Peşinatsız Konut Kredisi

Bankalardan konut kredisi almak isteyen kişilerin belirli bir peşinat ödemesi gerekmektedir. Belli bir birikimi olmayan ve peşinat ödemeyecek durumda olan kişiler, peşinatsız konut kredisi veren bankaları araştırmaktadır. Bazı bankalar peşinat istemeden konut kredisi kullanabilmektedir. Peşinatsız konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gerekenler bulunmaktadır.  Peşinatsız konut kredilerinde konut kredisi faizleri ve istenilen belgeler farklılık gösterebilmektedir.

Bankalardan peşinatsız olarak kredi almak isteyen kişiler, farklı bir taşınmaza sahip olmalıdır. Taşınmaz tapusunun bankalara ibraz edilmesi ile peşinatsız kredilere başvurulabilir. Bankalar, taşınmazlara ipotek koyarak kendilerini teminat altına alacaktır. Taşınmazların ipotek edilebilmesi için gerekli izinlerin verilmesi gerekmektedir. Peşinatsız konut kredilerinde bankaların uyguladığı konut kredisi faiz oranları farklılık göstermektedir.

Konut Kredisi Peşinatı Nasıl Belirlenir?

Bankalara ödenecek konut kredisi peşinatının belirlenmesinde dikkat edilen noktalar bulunmaktadır. Peşinat miktarının belirlenmesi için konut kredisi hesaplama yöntemleri kullanılabilmektedir. Satın alınacak evin belirlenmesinden sonra bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Bankalar, ekspertizler aracılığı ile evin değerini belirlemektedir. Evin değerinin belirlenmesinin ardından peşinat miktarı ve konut faizleri hakkında net bilgiler alınabilecektir. Belirlenen değerinin yüzde 80’i kadar peşinat ödenmesi gerekmektedir.