Kirada oturanların hayali kendi evlerinde oturmak olduğundan konut kredisi alarak bu hayallerini gerçekleştirmek isterler. Büyük şehirlerde ve artık küçük kentlerde bile kira bedelleri çok yükseldi. Kiracılar, aylık gelirlerinden çok yüksek miktarını düzenli olarak ev sahibine vermektedir. Her ay ödeme yapılmasına rağmen kiracıya bir geliri olmaz. Durum böyle olunca kira öder gibi ev sahibi olmak için kredi alınır.

Konut kredisinin avantajı, kişinin kendi evinde otururken kredi ödemesini yapabilmesidir. Her ay ev sahibine yaptığı ödemeyi biraz daha artırarak kendi evinin sahibi olur. Konut kredisi hesaplama yaparken evin değerinin hepsinin bankadan kredi olarak çekilemeyeceğini bilmek gerekir. Yasalar gereği bankalardan alınabilecek miktar sınırlandırılmıştır. Katılımevim hizmetlerinde kişi istediği miktarda gruplara dahil olabilmektedir.

Konut Kredisi Hesaplamasında Peşinat Miktarı

Kredi almak isteyenlerin belli bir birikimi olması şarttır. Çünkü bankalar peşinat almadan konut kredisi vermeyeceklerdir. Konut faizleri kadar peşinatın hazırlanmasıyla da ilgilenmek gerekir. Peşinatı hazırlamak için yıllar öncesinden birikim yapmaya başlanılmalıdır. Ev fiyatları çok yüksek olduğundan ödenecek peşinat miktarı o oranda artmaktadır. Peşinat tutarı oranı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenmektedir.

Bankalar, BDDK’nın kararlarına uymak zorundadır. BDDK, bankaların en fazla verebileceği kredi tutarını evin değerinin %80’ni olarak belirlemiştir. %20’lik kalan kısım ise müşteriden peşinat olarak talep edilir. Bankaların peşinat almaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak alacakları oranı yasaların belirlediği oranda düzenleyebilirler. Kimi %30 alırken konut kredisi en uygun olan bankalar da %20 peşinat alır.

Konut Kredisi En Uygun Olan Bankaların Peşinat Değerlendirmesi

Kredi ön başvurusu kabul edilenler, bankanın yetkilisi görüşerek çekilecek kredi tutarını öğrenmeli ve ödeme planı çıkarmalıdır. Çekilecek tutarın belirlenmesi için banka eve ekspertiz gönderir. Ekspertiz evi inceler, kriterleri doğrultusunda eve bir değer biçer. Değeri rapor halinde bankaya sunar. Ekspertizin belirlediği değer, müşterinin ifade ettiğinden farklı olabilir.

Banka ekspertizin değerlendirmelerini dikkate alarak müşterinin çekebileceği miktarı belirler. Peşinatı hazır olmayanlar krediyi alamazlar. Fakat bankaların bazıları müşterinin ailesinden birine ihtiyaç kredisi vererek peşinatı karşılama yolunu sunabilir. Bu bir seçenektir. Fakat ihtiyaç ve konut kredisi faiz oranları bir araya gelince geri ödemede büyük sıkıntılar yaşanabilir. Hesaplamalar dikkati yapılarak seçenekler değerlendirilir.