Ev sahibi olmak isteyenlerin kurtarıcısı olarak görülen konut kredisi mortgage için bankalar farklı avantajlar sunmaktadır. Mortgage, bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Alınacak gayrimenkulün banka tarafından ipotek edilmesi şartıyla verilen kredidir. Konut kredisi ile mortgage arasında 2007 yılına kadar fark vardı. Konut kredisi, yüksek faiz oranıyla en fazla 5 yıl vade seçeneğiyle verilirdi.  Mortgage ise 30 yıl vade seçeneği sunardı ve faiz oranı düşüktü.

2007 yılından itibaren mortgage ülkemizde konut kredisinin yerini aldı. Ülkemizde artan konut fiyatlarından dolayı insanlar ev almaya tedbirli yaklaşmaya başladılar. Bunun üzerine bankalar konut kredisini daha cazip hale getirmek için mortgage anlayışını kullanır oldular. Artık konut kredisi en uygun faiz oranı ve en yüksek vade seçenekleriyle verildiğinden müşterilere cazip fırsatlar sunulmuş oldu.

En Uygun Konut Kredisi Mortgage Veren Bankalar

Yükselen faizlerle birlikte kiracıların gözü konut kredileri düşecek mi haberlerinin cevabının evet olmasına takıldı. Faiz oranları genel anlamda düşmeyince faiz oranı düşük, vade seçeneği yüksek olan mortgage konut kredisi olarak kullanıldı. Düşük aylık ödemeler, uzun vadede kira öder gibi ev sahibi olma fırsatını açtı. Büyük şehirlerde yükselen kira miktarları düşünüldüğünde mortgage çok mantıklı gelmektedir.

Konut kredisi mortgage başvurusu yapmadan önce bütün bankaların seçenekleri ve ürün özellikleri incelenmeli, araştırılmalı ve kıyaslanmalıdır. Bankaların konut kredi koşulları ve şartları birbirinden farklıdır. Çok avantajlı krediyi kaçırmamak için doğru bankanın kredisi tercih edilmelidir. Bütün bankaların Konut kredisi hesaplama araçlarında tek tek genel bir hesaplama yapılarak fikir sahibi olmak mümkündür.

Konut Kredisi Mortgage Hesaplamasında Ödeme Planı Nasıl Seçilir?

Konut kredilerinde aylık ödemeler sabittir. Aylık evine belirli maaş girenler için bu çok güzel bir özelliktir. Yılın belli zamanlarında prim, ek ödeme alanlar için balon ödemeli konut kredisi seçeneği sunulmaktadır. Ek ödemeler sayesinde kredi daha kısa süre içinde bitirilebilir.

Bankaların kredileri incelenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bütçenize uygun ödeme planı sunan bankayı bulmaktır. Faiz oranı düşüktür fakat size uygun ödeme planı çıkarmayan bankanın geri ödemesinde zorlanır hatta bunalırsınız. Aylık ödenecek miktarın bütçenizi zorlamayacak olmasına özen gösteriniz. Ziraat bankası konut kredisi ödeme planında müşterinin gelirini ve bütçesini dikkate alarak hesaplama yapmaktadır.