Son yıllarda artan inşaat sektörüyle birlikte, konut kredilerine olan taleplerde de artış yaşanmıştır. Konut faizleri hesaplanarak alınan krediler, peşin parası olmayan fakat ev almak isteyenler için oldukça etkilidir. Kredi alım sürecinde, yaşanan bazı durumlara karşı önceden bilinçli olmak gereklidir. Kredi alacağınız kurumların, tüm masrafları taksitlerin içine ilave ederek ödeme planı yapması gerekir. Katılım evim, bu konuda tüketicileri düşünerek hassas davranmaktadır.

Kredi alırken, aylık ve yıllık bütçenize göre taksitleri ayarlamanız önemli bir detaydır. Faiz ve maliyet hesaplamalarında dosya masrafını yanı sıra zorunlu sigorta ücretlerini de göz ardı etmemek gerekir. Bu sebeple toplam geri ödenecek meblağ hesaplanmasında, her türlü gider kalem kalem yazılmalıdır. Satın alınan evin konut kredi faizleri iyice incelenerek karar verilmelidir.

Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler: Cayma Hakkı

Konut kredisi kullanmak isteyenler, bazı özel sebeplerden dolayı aldıkları krediden vazgeçmek isterler. Tüketici koruma kanununa göre, on dört gün içerisinde hiç bir ceza ödemeden cayma hakkına sahiptir. Bunun için herhangi bir gerekçe göstermesine gerek yoktur. Katılımevim, bu konuda müşterilerine her türlü kolaylığı sağlayarak, mağduriyetlerin önüne geçmeyi amaçlar.

Burada önemli nokta, kredi veren kurumların tüketicileri cayma hakkı konusunda bilgilendirmekle yükümlü olduğudur. Cayma hakkını kullanan tüketici, bu süre zarfında oluşan faizi, otuz gün içerisinde ödemekle mükelleftir. Bu sürede işleyen konut faizi ödenmezse tüketicinin cayma hakkı kabul edilmez.

Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler: Konut Faizleri

Buradaki faiz, günlük oranlar baz alınarak hesaplanır. Cayma hakkını kullanan tüketiciden, faiz ve kamuya ödenen bedeller dışında başka bir ücret talep edilmez. Katılım evim, bu konuda müşterilerinin mağdur olmaması adına cayma akdini kredi öncesinde söyleyerek sorumluluğunu yerine getirir. Tüketici hakları kanunu, 2014 tarihinden beri yürürlükte olan bir kanundur. Tüketicilerin haklarını gözetmek adına oldukça faydalıdır.

Konut kredisi alırken, en ince detaylarına kadar araştırma yapmak gerekir. Yapılan sözleşmelerdeki küçük ayrıntılar, ileriki zamanlarda başınızı ağrıtabilir. Bu durumu önlemek için zamanında önlem almak gereklidir. Ev satın alırken, sonrasında oluşacak durumlara karşı bir planınız mutlaka olmalı. Alacağınız evlerdeki belirlenecek olan konut faizleri, sizin ödeme gücünüze ve bütçenize göre şekillenmelidir.