Bankaların verdiği çeşitli kredi türlerinde olduğu gibi konut kredilerinde de uygulanan dosya masrafları bulunmaktadır. Kredi ödeme miktarlarını arttıran dosya masraflarının miktarı her bankaya göre değişiklik göstermektedir. 2020 yılı konut kredisi dosya masrafları uygulayan bankalar bulunmaktadır. Konut kredisi hesaplama işlemlerinde de önemli bir yere sahip olan dosya masrafları, yasal dayanak altında yapılmaktadır. Konut kredi faizleri ve dosya masrafları bankalar tarafından farklı oranlarda belirlenmiştir.

Konut kredisi alacak olan kişiler, dosya masrafının ne olduğunu ve neden alındığını merak etmektedir. Bankalar, konut kredisi verirken kredi kullanım bedeli adı altında bir miktar dosya masrafı tahsis etmektedir. Tahsis edilen miktar verilen kredinin binde beş oranında olabilmektedir. Maliyet kalemleri arasında yer alan dosya masrafları, tüm masraflar ile birlikte toplanarak yıllık maliyetin üstüne eklenmektedir. Dosya masrafı hakkında net bilgi almak isteyen kişilerin bankalara başvurması gerekmektedir.

Konut Kredilerinde Ek Masraflar

Bankalar, konut kredilerini verirken çeşitli ek masraflar uygulamaktadır. Ek masraf söz konusu olduğunda vatandaşların aklına ilk gelen kalem, dosya masrafıdır. Dosya masrafları, uzun yıllardır birçok kredi türünde alınan ücretlere verilen isimdir. Bankaların kredi tahsis ücreti ismi ile aldıkları bu ücretin miktarı farklılık göstermektedir. Dosya masraflarının dışında kalan ve müşterilerden alınan çeşitli masraflar da bulunmaktadır. Müşterilerin konut kredileri düşecek mi ve kredi ek masrafları nedir gibi soruları bulunmaktadır.

Bankaların politikasına göre değişen dosya masrafları, yıllık maliyet oranlarına eklenmektedir. En uygun konut kredisi veren bankalar araştırılarak düşük dosya masrafı isteyen bankalardan faydalanılabilmektedir. Düşük faiz oranı uygulayan bazı bankalar, ek masraflar ile yüksek maliyet oranları çıkarabilmektedir. Bu nedenle konut kredisi alacak olan kişiler, tüm bankaları dikkatli bir şekilde araştırmalıdır.

Bankaların Uyguladığı Dosya Masrafı Miktarları

Bankalar için yapılan düzenleme ile birlikte bankaların konut kredilerinde uygulayabilecekleri dosya masrafı toplam kredinin binde beş oranında olabilmektedir. Bankaların uyguladığı ek ücretler ve dosya masrafları birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Dosya masrafı uygulamayan bankalar da bulunmaktadır. Düşük konut faizleri ve dosya masrafı uygulamayan bankalar için dikkatli bir şekilde araştırma yapılması faydalı olacaktır. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, Katılımevim firmasından da faydalanabilir.