Ev sahibi olmadan şehirlerde hayat sürdürmek zor olduğundan birçok kişi konut kredileri düşecek mi sorusuna alacakları güzel cevabı beklemektedir. Alacakları güzel cevap neticesinde kredi çekip kendi evlerinde oturma hayalini kuran hiç de az değildir. Aslında çekilen kredilerin geri ödenmesini zorlaştıran sadece faiz oranları değildir. Faiz oranları çok etkilidir fakat bunun yanında alınan ekstra ücretler müşterinin ödemesini zorlaştırmaktadır.

Kredi çekmek isteyen vatandaştan bankalar ekstra ücretler talep etmektedir. Dosya masrafı, konut kredisi içinde istenen kalemler arasındadır. Dosya masrafları 2014 yılı Ekim ayına kadar bankadan bankaya ciddi anlamlarda farklılık göstermekteydi. 2014 yılında yapılan değişiklikle birlikte alınacak dosya masrafı belli oranla sınırlandırıldı. Bankadan çekilen bedelin üzerine eklenen ücretler olduğundan vatandaşın hoşuna gitmemektedir. Katılımevim, müşterilerinden bu tür ekstra ücretler talep etmeden hizmet verdiğinden vatandaşların bazılarının tercihi olmaktadır.

Dosya Masrafının Kapsamına Neler Girer?

Bankalardan çekilen konut kredisi hesaplama işlemlerinde görülen kalemler arasında dosya masrafları bulunur. Bankalar çok çeşitli masrafları müşterisinden talep ederler. Fakat talep edilen her masraf, dosya masrafı içine girmez. Bankanın müşterisinden faiz ve kar payı dışında kendisi için aldığı masraflardır. Bir nevi bankanın yaptığı masrafların karşılığı, komisyon ücreti de denilebilir.

Kredi alırken bankalar ipotek tahsis ücreti, sigorta ücretleri, ekspertiz ücretleri gibi ek masraflar alır. Bu masraflar dosya masrafı içinde yer almaz. Bankalar bu işlemleri aracı kurum ve firmalarla gerçekleştirir. Bundan dolayı aldığı ücretleri gerekli kurum ve firmalara aktarır. Tabi arada yaptığı işlemler, hizmet veren personelin parasını müşterisinden dosya masrafı olarak alır. Devletin ziraat bankası konut kredisi ve özel bankaların her birinde dosya masrafı alınır.

Dosya Masrafından Sayılmayan Kalemler Nelerdir?

Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği, müşteriden alınacak olan dosya masrafını binde 5 ile sınırlandırdı. Yani banka müşterinin çekeceği kredinin en fazla binde 5’ini dosya masrafı olarak alır daha fazlasını talep edemez. 2014 yılından önce ödenen ve binde 5’in üzerindeki dosya masrafları geri talep edilebilir. Bunun için kaymakamlıkta bulunan Hakem Heyetine dilekçe ile başvurmak gerekir.

Dosya masrafı, emlak konut kredisi veren her bankada bulunur. Dosya masrafı içine ipotek tahsis ücreti, sigorta ücretleri, ekspertiz ücretleri girmez. Bu ücretler müşteriden ayrıca alınır. Emlak konut kredisi içinde alınan bu ücretlerin bir kısmının dosya masrafına aktarıldığını bilmek gerekir.