Satın alacakları konut için ev kredisi başvurusu yapmak isteyenleri, bu süreçte oldukça uzun ve yorucu bir yolculuk bekler. Kira öder gibi ev sahibi olmak amacıyla alınan kredilerin kullanılabilmesi için bazı kriterler vardır. İhtiyaçlarınızı göz önünde tutarak alacağınız evi belirlendikten sonra kredi aşamasına gelindiğinde, evin bedelinin% 20’lik kısmını nakit olarak karşılayacak bütçenizin olması gerekiyor. Çünkü katılım evim evin değerinin % 80’lik kısmını kredi olarak veriyor.

Konut kredisi kullanmak için yeterli kredi notuna sahip olmanız gereklidir. Kredi başvurusu sırasında, satın alacağınız evin tapusu veya kat mülkiyeti olması gerekmektedir. Bunun yanında maaş bordrosu, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı da gerekli olan belgeler arasında bulunur. Bu aşamadan sonra en uygun konut kredisi veren yerden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurusu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bütün belgeleri tamamladıktan sonra, katılım evim fırsatları ile kredinizi alarak yeni evinizin keyfini sürersiniz. Konut kredileri genellikle 10 ile 20 yıl arasında değişen zaman dilimlerinde verilmektedir. Bazı yerler, kendi inisiyatifleri doğrultusunda bu süreyi artırabilmektedirler. Kira öder gibi ev sahibi olmanın en kestirme yılı konut kredisi almaktan geçer.

Ev satın alırken, bazı durumlara dikkat etmekte fayda vardır. Evin tapusu ve mülkiyeti gibi detaylar ileride çıkması muhtemel sorunlar arasında yer almaktadır. Kredi ile ev aldığınızda, bu işlemler ekspertiz tarafından yapılacağı için daha rahat olur. Katılım evim ayrıcalığında kredi çekerken, geri ödemedeki konut kredisi faiz oranları incelenmelidir.

Bireysel Konut Kredisi Başvurusu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Karşılaştırma yaparak alacağınız krediler, ileri ki zamanlarda size sıkıntılı durumlar yaşatmaz. Faiz oranlarının düşük tutulduğu yerler, size sonradan ekstra masraf çıkarabilir. Bir de evin satış değerinin gerçek olması önemlidir. Evin bedelini düşük göstermek, ilerde cezayla karşılaşmanıza sebep olabilir. Bütün evraklarınızı tamamlayarak, alacağınız ev ile ilgili en ince detaylara kadar araştırma yapmak oldukça önemli bir konudur.

Siz de kredi ile ev almak isterseniz tapu belgesi, ikametgah ve nüfus cüzdanınızla gideceğiniz katılımevim güvencesinde, sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Günden güne azalan maddi imkanlar ev almak isteyenler için zorlayıcı olsa da, çekilecek ev kredisi sayesinde konut sahibi olmak artık hayal değil.