Ev satın alma isteği olan fakat bunun için birikimi olmayan kişilere bankaların sunduğu konut kredisi hizmeti bulunuyor. Konut kredileri sayesinde kişiler taksitle ev sahibi olma şansına sahip oluyorlar. Bu yüzden ülkemizde oldukça rağbet gören bir kredi türüdür. Her kredide olduğu gibi konut kredisinde de bankaların aradığı bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterleri karşılayan kişiler ancak konut kredisi kullanabiliyorlar.

Konut kredisinde de belli oranlarda faiz uygulanıyor bankalar tarafından. Uygulanan bu faizler vade süresine göre bankaların uygulamış olduğu faiz politikasına göre değişiyor. Bu yüzden kredi kullanacak olan kişilerin konut kredisi faizleri konusunda araştırma yapmaları gerekiyor. Faizsiz ev sahibi olmak isteyenler için ise Katılım evim bu hizmeti veriyor. Sadece katılım payı ödemeniz Katılımevim firmasından ev sahibi olmak için yeterli.

Konut Kredisi Şartları

Ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilere bankaların kredi kullandırıp kullandırmayacağı ihtimalini değerlendirmek için bankaların aradığı kriterleri incelemek gerekir. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Konut kredisi kullanacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması
  • Düzenli bir gelirin olması ve bu gelirin belge ile ispatlanabiliyor olması
  • Kişinin kredi notunun en az 1100 civarlarında olması. Kredi notunun yüksek olması ise kişinin banka ile olan ilişkisine bağlıdır.
  • Kullanılacak olan kredinin hane gelirinin %60’nı geçmemesi
  • Alınacak olan evin bankanın ekspertizleri tarafından onaylanabilir şartlarda olması. Bunların başında evin imar probleminin olmaması gelir.

Tüm bu şartlar sağlandıktan sonra konut faizleri, taksitleriniz net olarak belirlenir.

Konut Kredisi Faizleri

Konut kredi faizleri piyasanın durumuna göre de etkilenebildiği bankadan bankaya da değişebilmektedir. Bu yüzden konut kredisi kullanacak olan kişilerin bankaların kredi kullandırma şartlarını bilmelerinde fayda vardır. Konut kredisi için ödeyeceğiniz faiz ve masraflar totalde satın alınacak olan evin maliyeti olacaktır.

Konut kredisi almadan önce bilinmesi gereken masraf ve faiz bilgileri ile konut kredisi hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Böylelikle konut kredisi kullanmak için hangi bankayı tercih edeceğiniz hakkında daha sağlıklı bir karar vermiş olabilirsiniz. Hesaplama işlemleri için bankaların sunmuş olduğu kredi hesaplama araçlarını kullanarak doğru sonuçlar alabilirsiniz.